CiddiGazete- İzmir Buca'da meydana gelen deprem vatandaşlara korku dolu anlar yaşattı. 03.29'da meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi 4.9 olarak duyururken, depremin merkez üssünün Buca ilçesi olduğu belirtildi.

Ege'de yaşayanları uykularından uyandıran deprem Manisa, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale'de de hissedildi.

KONAK'TA CAMİNİN MİNARESİ YIKILDI

Depremin şiddetiyle Konak Kubilay Mahallesi'ndeki Selahattinoğlu Camii'nin minaresi kısmen yıkıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tüm itfaiye ekiplerinin devriyeye çıktığını belirterek şöyle dedi:

Merkez üssü Buca olan 4.9 büyüklüğündeki depremin ardından tüm itfaiye ekiplerimiz devriyede.

Konak'ta bir camimizin minaresi yıkıldı. İlk tespitlerimize göre metro, tramvay ve izban tesislerinde bir hasar yok. Detaylı tarama sürüyor.

Öztürk Yılmaz neden bıçaklandı? Öztürk Yılmaz neden bıçaklandı?

SÜLEYMAN SOYLU İZMİR'E GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem sonrası İzmir'e geldi. Konak ilçesinde bulunan Selahattinoğlu Camii'nin minaresinin yıkılması sebebiyle bölgeye geçen Bakan Soylu burada yaptığı açıklamada, "Bu yapı stokunun bir an önce değişmesi lazım. Allah muhafaza böyle bir yapı stokunda İzmir'de beklenen bir depremle karşılaşırsak anlaşılıyor ki daha sıkıntılı bir süreçle karşı karşıya kalabiliriz. Daha büyük, içimizi acıtacak, ülkemizi üzecek sorunlar ve maliyetler oluşturabilir. Bu açıdan buradaki yapı stokunu gördükten sonra bir kez daha oturup İzmir hakkında hep beraber değerlendirme yapmak lazım" dedi.

31 VATANDAŞ HASTANEYE BAŞVURDU

Deprem hakkında bilgi veren Bakan Soylu, "Gece yarısı 03.29 civarında İzmir'de 4.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmada 14.4 kilometre derinlikte meydana geldi. Gerek İzmir gerekse Ankara'daki ilgili bölümlerimiz değerlendirmelerini yaptı. 3 vatandaşımız atlamak suretiyle yaralandı. Birisinin durumu ağır. Şu anda müdahalesi yapılıyor. Toplam 31 vatandaşımız panik sebebiyle hastanelere başvurdu. Buca'ya da geçeceğiz. Allah'a şükür can kaybı yok ama yaklaşık 20 kadar binada çatlaklar; bir takım hasarlar söz konusu. Bu konuda tespit yapacağız" ifadelerini kullandı.

AFAD'TAN PANİĞE KAPILMAYIN UYARISI

Depremin ardından bölgede 13 artçı sarsıntı meydana geldiğini belirten AFAD, "İzmir ilimizin Buca ilçesindeki 4.9 büyüklüğündeki depremin ardından, an itibarıyla en büyüğü 2.4 olmak üzere 13 artçı sarsıntı meydana gelmiştir. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmamalarını önemle istirham ediyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz" uyarısında bulundu.