Aliyev: Gerekli dersi verdik Aliyev: Gerekli dersi verdik

CiddiGazete- İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye'de uyuşturucu ot taşıdığı için 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Danny Awka isimli İsrail vatandaşının, Ankara ve İsrail arasında kurulan temaslar sonucunda, "ülkesine döneceğini" söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Cohen, "Cumhurbaşkanı Herzog ve diğer yetkililerin müdahalesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Danny Awka bu hafta başında ailesine dönecek" dedi.

Cohen paylaşımında, "Bu İsrail devletinin ve Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail vatandaşları için gösterdiği çabanın bir örneğidir ve Türkiye ile İsrail arasında ısınmakta olan ilişkilerin kanıtıdır" ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanı, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Dışişleri Bakanı Fidan'a sorunun çözümündeki katkıları için teşekkür ederim" dedi.

Jerusalem Post'un haberine göre, 35 yaşındaki Danny Awka, 2019'da yasa dışı olarak gat bulundurduğu ve kaçırma girişiminde bulunduğu için 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gatın kişisel kullanımı Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde yasaklı olsa da gat doğal halinde İsrail'de kullanılabiliyor.

Jerusalem Post, Awka'nın cumartesi günü serbest bırakılması ve sınır dışı edilmesinin planlandığını yazdı. Yargılama aşamasında Awka, gatı (Uyuştucu Yemen otu) taşıması için kandırıldığını savunmuştu.