CiddiGazete- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Resmi Gazete’de yer alan “27 bin sözleşmeli sağlık personeline kadro” haberinin gerçeği yansıtmadığını, “algı” olduğunu söyledi.

Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “Sağlık çalışanlarımız 12 Ocak’ta bir günlüğüne iş bırakma kararı aldılar. Çünkü iktidar hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza başka çare bırakmamaktadır. Hekimlerimiz ve sağlık emekçilerimiz iktidarın müjde diye sunduğu her düzenlemenin altından hayal kırıklığı çıkmasından artık bıktı, usandı.

Kurtlar Vadisi'nin Bedir'i hayatını kaybetti Kurtlar Vadisi'nin Bedir'i hayatını kaybetti

Son olarak 4924 düzenlemesi, sağlıkçılarımızın iş bırakma sebeplerinden biridir. Bu düzenleme ile birçok sözleşmeli sağlık çalışanımızın sözleşmesi feshedilmiştir. Üstelik bu fesih işlemi de bir algı operasyonuyla iktidarın şovuna evrilmiştir. Sözleşmesi feshedilen 22 bin sözleşmeli sağlık personelimiz, 27 bin sağlık personeli istihdamı müjdesinin bir parçası haline getirilmiştir. Yani sözleşmesi feshedilen 22 bin personelin sözleşmesi yenilenecek ve yeni 5 bin sağlık personeli de sözleşmeli işe başlatılıp ‘27 bin yeni sağlıkçı istihdam ettik’ diyecekler. AKP tam da kendisine yakışır bir hareketle 5 alıp 1 verecek” ifadelerini kullandı.

4924 SORUNU

Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, 4924 Sayılı "Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılması" kanununa ilişkin düzenleme hakkında açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sözleşmesi iptal edilenler arasında bugüne kadar eleman temininde güçlük çekildiği için sözleşmeli çalıştırılan birçok hekimin sözleşmesi 31 Aralık 2022 itibariyle sonlanacak ve sözleşmesi yenilenmeyecek. Bu sözleşme iptalleriyle birçok meslektaşımız mağdur edildi.

4924 Sayılı ‘Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılması’ kanununda kastedilen yerlerde çoğunlukla DHY (Devlet Hizmet Yükümlülüğü) hekimlerin çalışmasına rağmen bu kadrolardan DHY hekimlerin yararlanamaması adil değildir. 1. Basamak hekimlerine hiç kadro verilmemiş, daha önce sözleşme kadrosunda olan 1. Basamak hekimlerimizin kadroları feshedilmiştir. Bugüne kadar sözleşmeli çalışmış ve sözleşme feshine neden olacak bir hatası olmamış meslektaşlarımız da sözleşme iptali ile karşılaşmıştır. Sağlıkçıların sözleşmeli olarak istihdam edilmesi kabul edilemez. Aynı kurumda aynı şartlarda ve aynı işi yapan birçok meslektaşımız arasında sözleşmeli olmak ya da olmamak sonucu adaletsizlikler oluşup bu durum çalışma barışını bozmaktadır. Bunun yanı sıra acil serviste çalışan hekimlerimiz de bu kadro dağılımında yok sayılmıştır. 4924 sözleşme kriterleri ve mobbinge açık uygulanış şekli hekimlik mesleğinin doğasına aykırı olup mesleki saygınlık ile bağdaşmamaktadır.”