28 Şubat sürecine ilişkin 103 kişi hakkında açılan ve yaklaşık 5 yıldır süren davada karar çıktı. Savcılık, geçen aralık ayında esasa ilişkin mütalaasını vererek, 60 sanığa ağırlaştırılmış hapis cezası talep etmişti. Davanın karar duruşması bugün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. 

Duruşmada Karadayı hazır bulunmazken, Çevik Bir duruşmaya katıldı. Duruşmada söz alan müşteki avukatları, sanıkların cezalandırılmasını talep ederken, tutuklanmalarını da istedi. Avukatların savunmalarının ardından, sanıkların son sözleri soruldu.

Emekli Orgeneral Çevik Bir son söz olarak daha önce yaptığı savunmalarının tekrarladığını söyledi. Sanıklardan Vural Avar da son söz olarak,  “Fetulahçı iki savcı tarafından hazırlanan iddianameyi sürdürmenizi reddediyorum. Beraatımı istiyorum” dedi. Sanık Yıldırım Türker de “İddia edilen olmayan bir suç nedeniyle açılan davada asıl mağdur olarak bulunuyoruz. Ne ben ne de benim emrimdeki kişiler, hiç birimiz Türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı bir suçun içinde bulunmadık” dedi. Son sözlerin ardından mahkeme tarihi dava da kararını açıklamak üzere 17.30’a kadar ara verdi.
17.30 tekrar toplanan mahkeme heyeti, 28 Şubat süreciyle ilgili 68 sanık beraat etti. Beraat edenler arasında Engin Alan da var.

21 SANIĞA MÜEBBET VERİLDİ

4 KİŞİNİN DAVASI ÖLÜM NEDENİYLE DÜŞTÜ
Aralarında Engin Alan'ın da bulunduğu 68 sanık hakkında beraat kararı verilirken, ölüm nedeniyle 4 kişinin davası düştü. İsmail Hakkı Karadayı, Erok Özkasnak Çevik Bir, Çetin Doğan, Kemal Gürüz ve İlhan Kılıç'ın da aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında müebbet hapis cezası verildi.
MÜEBBET HAPİS CEZASI ALAN İSİMLER:
İsmail Hakkı Karadayı, Erok Özkasnak Çevik Bir, Çetin Doğan, Kemal Gürüz, İlhan Kılıç Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Dizdar, Çetin Saner, Erdoğan Öznal, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar ve Yıldırım Türkeri.
Yaşları, sağlık durumları ve mahkemedeki iyi halleri nedeniyle, müebbet hapis alan isimlere, Yargıtay süreci boyunca yurt dışına çıkış yasağı ve imza karşılığında adli kontrol uygulanması verildi.