CiddiGazete- Afganistan'da Taliban'ın ilerleyişi sürerken, özellikle genç erkekler Türkiye üzerinden Avrupa'ya kaçmaya hazırlanıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Komisyonu, ocak ayından beri 270 binden fazla Afgan'ın yaşadığı yeri terk ettiğini, bu sayının Taliban'ın ülkeyi kontrol ettikçe 3.6 milyona dayanacağını duyurdu. Bu kişilerin tek hedefi de Türkiye üzerinden Almanya'ya ulaşabilmek.

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki pasaport bürosunda, bir günde ortalama 8 bin pasaport verildiği öğrenildi. Kabil'deki pasaport bürosunun önünde kadınlar ve erkekler yüzlerce metrelik kuyruklarda sarısını bekliyor. Alman basınına konuşanlar "Önce Türkiye, oradan da Almanya'ya gitmek istiyoruz. Taliban'la hayatımız tehlikede" dediğini duyurdu.

Türkiye'nin İran sınırı ve özellikle Van, Afgan mültecilerin geçiş noktası. İran'a varanlar buradan zamanı geldiğinde hızlı bir şekilde, her türlü yöntemle Van'a geçiriliyor. Hatta burada hazırlanmış özel barakalar bile olduğu belirtiliyor. Kaçışta rüşvetin tarifesi de var... İran sınırından Türkiye'ye geçiş, kişi başına bin ile 2 bin ABD dolarını buluyor. Kaçanlar arasında, Şii aileler de var. Bunlar Taliban'ın katliam yapacağından endişeli.