CiddiGazete- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın ilk sekiz ayında 37 bin 657 abonenin doğalgazının borcu nedeniyle kesildiğini açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'ye verdiği soru önergesinde Fatih Dönmez'e, faturalarını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abonelerin sayısını sordu. Gürer'in önergesine cevap veren Dönmez, Türkiye genelinde borcu ödenmediği için doğal gazı kesik olan abone sayısının 2021 yılı için 22 bin 142 olduğunu ve bu sayının 2022 yılının ilk sekiz ayında 37 bin 657'ye yükseldiğini açıkladı.

Dönmez, "EPDK Bildirim Sistemi üzerinde veriler belirli periyotlar halinde raporlanmaktadır. Bu kapsamda EPDK veri tabanında ortalama anlık ve günlük veriler bulunmamaktadır" dedi.

"ENERJİ ZAMLARI DAR GELİRLİNİN BELİNİ BÜKTÜ"

Açlık sınırı asgari ücreti aştı Açlık sınırı asgari ücreti aştı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada Bakan Dönmez'in yanıtını değerlendirdi. Gürer, "Ekonomik kriz her alanda vatandaşı zorluyor. Doğalgaza 8 ayda 37 bin 657 kişi ödemesini yapamamış. Elektrik, akaryakıt zamları, sabit ve dar gelirlinin belini büktü" ifadelerini kullandı.

Artık insanların battaniye altında soğuktan korunmaya çalıştığını, elektrik düğmesine ellerinin gitmediğini de kaydeden Gürer, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Cumhurbaşkanı, market fiyatlarını gündeme getiriyor ama kendisinin bilgisi dahilinde elektrik, doğalgaz, akaryakıta gelen zamlar için hiç söz etmiyor" dedi.