Efes Antik Kenti'nde skandal Efes Antik Kenti'nde skandal

CiddiGazete- Kötü ekonomi yönetimi nedeniyle Türkiye'de yaşanan yüksek enflasyon, vatandaşların fiyat algısını altüst etti.

Kafelerde, restoranlarda ve birçok kamusal alanda hizmet ve ürün fiyatlarının takip edilemez hale gelmesi, bazı işletmeler tarafından Avrupa'nın en pahalı metropollerinin dahi üzerinde fiyatlar sunulmasına neden olurken, enflasyon nedeniyle dışarıda yemek yemek toplumun büyük kesimi için imkansız hale geldi.

GEREKÇE PAHALI FİYATLAR

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle birlikte özellikle Antalya'ya akın etmeye başlayan Rusya vatandaşlarının sayısı kısa süre içerisinde 154 bini bulmuştu. Ancak 2022 yılının sonunda ulaşılan bu rakam, geçtiğimiz yılın sonunda 96 bine düştü. Türkiye'yi terk eden 58 bin Rus vatandaşının bir bölümü ülkesine giderken, önemli bir bölümü ise Sırbistan ve Karadağ gibi ekonomik olarak uygun görülen ülkeleri tercih etti.

"OTURMA İZNİ ALMAKTA ZORLANIYORUZ"

Reuters'a konuşan 9 Rus vatandaşı, Türkiye'den gitmelerindeki önemli sebeplerden birinin de oturum izni almakta zorlandıkları olduğunu belirtti. Türkiye'den ayrılan Rusların birçoğu, hoş karşılandıkları birkaç Avrupa ülkesi arasında yer alan Sırbistan ve Karadağ'a gitti.

Batı Avrupa ülkelerinin hem pahalı olduğunu hem de halihazırda devam eden Ukrayna savaşı nedeniyle Rus vatandaşlarına yönelik kötü bir algı olduğunu belirten Rus vatandaşları, bu nedenle Balkan ülkelerini tercih ettiklerini belirttiler.

Editör: İbrahim KANBUR