CiddiGazete- İstanbul Barosu'nun internet sitesinde yayımlanan "Mesleğimizin onuruna ve ekonomik koşullara uygun iyileştirme istiyoruz" başlıklı açıklama şöyle:

- 5 Eylül 2022 tarihli Baro Başkanları toplantısında; CMK (zorunlu müdafilik hizmeti) ücretlerinin günün ekonomik koşullarına ve Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi de dikkate alınarak iyileştirilmesi, KDV oranının da %1'e indirilmesi konusunda ortak mücadele edilmesi ve bu amaçla 81 Baro tarafından ilk etapta CMK hizmetlerini yavaşlatılmasına sonrasında kademeli olarak hizmetlerinin durdurulmasına karar verilmişti.

EYLEM DAHA ÖNCE ASKIYA ALINMIŞTI

- 13 Eylül 2022 tarihindeki yavaşlatma eyleminden sonra TBB'nin, Adalet Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucu makul düzeyde bir iyileştirmenin yapılacağı söylenmiş ve eylemler askıya alınmıştır.

- Geldiğimiz aşamada beklentiler doğrultusunda CMK ücretlerinin avukatlık mesleğinin saygınlığına ve günün ekonomik koşullarına uygun bir seviyeye getirilmesi, KDV oranının %1'e indirilmesine yönelik somut ve yeterli adımların atılmadığını ve atılmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

OTOMATİK ATAMA SİSTEMİ KAPATILDI

- 05.09.2022 tarihli baro başkanları toplantısında alınan karar doğrultusunda ilk etapta 20.12.2022 (Bugün) saat 24.00 itibariyle 24 saatliğine "CMK Otomatik Atama Sistemleri" kapatılacaktır.

ÇOCUK VE KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

- Avukat görevlendirmeleri 24 saat boyunca sadece şiddet ve istismar mağduru çocuk ve kadınlar için ilgili birimlerin Baro Başkanlıklarına taleplerini (yazılı veya telefonla) ulaştırılması halinde yapılacaktır.

GÖREVLENDİRMELER SÜRESİZ DURABİLİR

Bu süreçte CMK ücretleri ile ilgili devam eden görüşmelerin neticesi de takip edilecek, gelişmeler ışığında kararımızın değiştirilebileceği ve görevlendirmelerin süresiz durdurulabileceğini de (şiddet ve istismar mağduru çocuk ve kadınlar için gelen talepler hariç) kamuoyunun bilgisine sunarız.

baroo