CiddiGazete- ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, hızla yayılan yeni tip Corona virüsünün ABD'de altı kişide tespit edilmesinin ardından ülke genelinde "kamu sağlığı acil durumu" ilan edildiğini duyurdu.

ÇİN'İ ZİYARET ETMİŞ YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLARIN ÜLKEYE GİRİŞİ ASKIYA ALINDI

Son iki hafta içinde Çin'i ziyaret etmiş yabancı ülke vatandaşlarına ABD'ye seyahat yasağı getirildiğini de açıklayan Azar, yeni tip Corona virüs taşıma riski olan yabancı uyruklu vatandaşların ülkeye girişinin geçici olarak askıya alındığını söyledi.

14 GÜN KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Son 14 gün içinde Çin'e seyahat etmiş ABD vatandaşlarına ise havalimanlarında virüs taraması yapılacağını belirten Azar, bu kişilerin 14 gün boyunca karantinaya alınacağını kaydetti.

SEYAHAT YASAĞI PAZAR GÜNÜ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Çin'i seyahat etmiş yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik seyahat yasağı pazar günü yerel saat ile 17.00'da yürürlüğe girecek.

ABD, ayrıca salgın sonrasında Wuhan'da bulunan personel ve sivil vatandaşlarını ülkeden tahliye etmiş, ABD'li hava yolu şirketleri Delta ve American Airlines, Çin uçuşlarını durdurduğunu açıklamıştı.

Yeni tip Corona virüsü, ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilmişti.

Çinli yetkililer birçok ülkeye yayılan virüs yüzünden bugüne kadar 213 kişinin öldüğünü açıklarken, Dünya Sağlık Örgütü salgın nedeniyle küresel acil durum ilan etmişti.