CiddiGazete- ABD Başkanı Joe Biden, Filistin ile İsrail arasında yaşanan çatışmaya ilişkin yaptığı ikinci açıklamada İsrail'e destek verdiğini yineledi.

İsrail'in kendisini savunması için gerekli yardımların sağlanması konusunda desteğe devam edeceklerini belirten Biden, "Benim yönetimimin İsrail'e desteği kaya gibi sağlam ve sarsılmazdır" dedi.

Joe Biden, çatışmalarda İsrail ve Filistin dışındaki taraflara da isim vermeden seslenerek, "Bunu en açık şekilde ifade edeyim ki; şu an İsrail'e düşman olan herhangi bir tarafın bu saldırılardan avantaj sağlamak için yararlanacağı bir zaman değildir. Dünya izliyor" ifadelerini kullandı.

ABD askeri uçağı okyanusa düştü ABD askeri uçağı okyanusa düştü

ABD ile İsrail arasında askeri, istihbarat ve diplomatik düzeyde temasların sürdüğünü kaydeden Biden, ekibinin Mısır, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan gibi bölge ülkelerinin yanı sıra Avrupa'daki ortakları ve Filistin yönetimi ile de irtibatta olduğunu belirtti.

BIDEN-NETAHYAHU GÖRÜŞMESİ

ABD Başkanı Joe Biden, bugün ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşmüştü.

İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Netanyahu'yu telefonla arayan Biden, ABD'nin İsrail'in yanında yer aldığını ve Tel Aviv'in kendisini savunma hakkını desteklediğini söylemişti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da "ABD, İsrail'e düşman olan ve bu durumdan çıkar sağlamaya çalışan herhangi bir tarafa karşı da uyarıda bulunuyor" ifadesine yer verilmişti.