CiddiGazete - İsrail ordu radyosu, Tel Aviv'in bölgeye takviye ABD kuvvetleri gelene kadar Gazze'ye yönelik kara savaşını ertelemeye karar verdiğini bildirdi.

İsrail ordu radyosundan yayımlanan haberde, "ABD, İran'ın bölgedeki güçlerine yönelik saldırılarının artması endişesiyle kara manevrasına hazırlık olarak Orta Doğu'ya takviye Amerikan kuvvetleri göndermeyi planladığını İsrail'e bildirdi" ifadesi kullanıldı.

İnsani ara uzatılsın talebi İnsani ara uzatılsın talebi

The Times of Israel'deki haberde, tahminlere göre takviye ABD güçleri gönderilene kadar beklenmesi ve kara harekatının ertelenmesi konusunda mutabık kalındığı kaydedildi.

"OPERASYONEL HAZIRLIKLAR ARTIRILACAK"

İsrailli yetkililerin, operasyonun ertelenmesinin tek nedeninin bu olmadığını belirttikleri aktarılırken, askeri güçlerin operasyon hazırlığının arttırılması, Hamas'ın elindeki esirler meselesine çözüm bulunması ve ek serbest bırakma anlaşmalarının uygulanma olasılığı gibi başka nedenlerin de olduğuna vurgu yapıldı.

Haberde, Orta Doğu'ya daha fazla ABD kuvveti gönderilmesinin İsrail'in çıkarına olduğu, bu kuvvetlerin, savaşın ilerleyen aşamalarında artabilecek saldırılarla ortaklaşa hareket edilmesine yardımcı olacağı ifade edildi.

NEW YORK TIMES: ABD ERTELENMESİNİ İSTİYOR

Öte yandan bugün New York Times Gazetesi, Washington'ın İsrail'e "kara operasyonunu ertelemesi" yönünde baskı yaptığını yazmıştı.