CiddiGazete- Coronavirüsten ölenlerin sayısının 20 bini, vaka sayısının yarım milyonu geçtiği ABD’de, salgınla mücadele konusunda yeni bir kriz patlak verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, kendisinin gerekli önlemleri geç aldığına dair bir haberi doğrulayan danışmanı Anthony Fauci’yi kovabileceğinin sinyalini verdi.

ABD’de salgınla mücadele konusunda en yetkin isim olarak görülen ve krizin başından bu yana Trump’la yıldızı pek barışmayan Fauci, dün ABD Başkanı’nı eleştiren bir haberi dolaylı olarak doğruladı.

Trump ise Twitter hesabından, ‘Fauci’yi kovmanın vakti geldi’ etiketinin kullanıldığı bir ‘tweet’i paylaştı.

NYT: TRUMP SOSYAL MESAFEYİ 1 AY REDDETTİ

Söz konusu kriz, New York Times gazetesinin önceki gün yayımladığı bir haber nedeniyle patlak verdi. Haberde Trump’ın virüs konusunda kendisine şubat ayında yapılan uyarıları dikkate almadığı, sosyal mesafelendirme konusunda gelen ısrarlı tavsiyeleri bir ay boyunca reddettiği belirtiliyordu.

Trump bu haberi yalanlasa da salgının başından beri karar mekanizmasında yer alan Fauci’den teyit geldi.

Amerikalı doktor, CNN ile söyleşisinde “Daha önceden de pek çok kez söylediğim gibi, biz duruma sadece sağlık açısından bakıyoruz. Bir tavsiyede bulunuyoruz. Tavsiye çoğunlukla yerine getiriliyor. Bazen de getirilmiyor. Durum böyle… Şu an olduğumuz noktadayız” dedi.

FAUCI: ÇOK FAZLA DİRENÇ VARDI

Fauci, CNN sunucusu Jake Tapper’ın ‘Eğer sosyal mesafe ve evde kalma önlemleri mart ortası yerine şubatın üçüncü haftası alınsaydı hayatların kurtarılıp kurtarılamayacağı’ sorusuna da şu cevabı verdi:

“Mantıken, eğer devam eden bir süreç olsaydı ve yayılmayı bastırmaya daha önceden başlasaydınız, hayat kurtarabilirdiniz. Bunu tabii ki kimse inkâr edemez. Fakat bu kararların alınma süreçleri karmaşık. Ama haklısınız. Şu açık ki, eğer her şeyi en başta kapatsaydık, işler biraz daha farklı olabilirdi. Fakat o dönemde, kapatmaya karşı çok fazla direnç vardı.”

TRUMP KENDİNİ ÖVÜP ‘KOVMA’ ETİKETİNİ PAYLAŞTI

Fauci’nin bu sözleri, New York Times’ın haberini ‘Yalan haber’ olarak niteleyen Trump’ın gözünden kaçmadı. ABD Başkanı, “Üzgünüm yalan haber, her şey kayda alınmıştı. Daha insanlar sesini çıkarmazken, ben Çin’i çoktan yasaklamıştım” mesajını paylaştı.

Trump’ın mesajında asıl dikkat çekense, alıntı yaptığı tweet oldu. Bu paylaşımda, ‘Fauci’yi kovmanın vakti geldi’ etiketi kullanılarak şu ifadelere yer verilmişti:

“Fauci şimdi, Trump’ın tıp uzmanlarını dinlemiş olması halinde daha fazla insanın hayatını kurtarmış olabileceğini söylüyor. Fauci 29 Şubat günü, endişelenecek bir şey olmadığını ve Amerikan halkına karşı büyük bir tehdit bulunmadığını söylüyordu. Fauci’yi kovmanın vakti geldi…”

KAYNAK: Gazete Duvar