CiddiGazete- Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki hedeflere yönelik kara harekatını tartışmaya devam ederken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

13 Kasım'daki terör saldırısıyla ilgili taziye dileklerini ileten Austin, Suriye'de olası bir yeni operasyona 'güçlü şekilde' karşı olduklarını duyurdu.

Açıklamada, "Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye'de, bazıları Suriye'de yerel ortaklar ile IŞİD'e karşı savaşan ABD personelinin güvenliğini tehlikeye atanlar olmak üzere, operasyonların artması konusundaki endişelerini de dile getirdi" ifadeleri yer aldı.

Pentagon'un açıklamada, "Bakan Austin, gerilimin azaltılması çağrısında bulundu ve Savunma Bakanlığı'nın Türkiye'nin Suriye'de yeni bir operasyon düzenlemesine güçlü bir şekilde karşı çıktığını ifade etti" denildi.

MSB AÇIKLAMASI: KOALİSYON GÜÇLERİNE ZARAR GELMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Finlandiya silah ambargosunu kaldırdı Finlandiya silah ambargosunu kaldırdı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Akar ile Austin'in görüşmesinde ikili ve bölgesel savunma ile güvenlik konuları ele alındı.

Görüşmede Bakan Akar, Türkiye ve ABD'nin iki önemli müttefik olduğunu belirterek, "Milletimizin ve sınırlarımızın güvenliğini sağlamak üzere Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci Maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız kapsamında terörle mücadele operasyonlarının yapıldığı"nı bildirdi.

Terörle mücadelede işbirliği ve dayanışmanın bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe katkı sağlayacağını, bu kapsamda DEAŞ ve diğer tüm terör örgütlerine karşı işbirliğine hazır olunduğunu vurgulayan Akar, operasyonlarda tek hedefin teröristler olduğunu, koalisyon güçlerine veya sivillere zarar verilmesinin asla söz konusu olmadığını kaydetti.