CiddiGazete- 14 Mayıs'ta yapılacak milletvekili seçimleri için listesini ilk açıklayan parti MHP oldu. Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter ve Feti Yıldız'a yakın isimlerin seçilme ihtimali olan yerlere konduğu listede Olcay Kılavuz'a sarı kart gösterildi.

Ülkü Ocakları önceki genel başkanı Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürtülmesi olayında adı geçen Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, bu kez seçilmesi mümkün olmayan dördüncü sıraya yazıldı. Semih Yalçın'ın ekibinden olan Kılavuz'un dokunulmazlığı kalktığında, hakkındaki iddialar nedeniyle soruşturma açılabilecek. Mersin'in bir diğer MHP Milletvekili Baki Şimşek ise 2015 yılından itibaren "sıfır" etkinlikle sürdürdüğü milletvekili unvanını 14 Mayıs'ta geri teslim edecek. Şimşek, 2023 seçimleri için milletvekili aday listesine yazılmadı.

OLCAY KILAVUZ'DAN SİTEMKAR PAYLAŞIM

Milletvekili listesinde seçilemeyecek sıraya çekilen Olcay Kılavuz, sosyal medya hesabından mesaj veren bir paylaşımda bulundu. Devlet Bahçeli ile birlikte çektirdiği bir fotoğrafı ve MHP'nin Mersin milletvekili listesini paylaşan Kılavuz şöyle dedi:

- Liderimiz Sn Devlet Bahçeli Bey'in takdir ve tensipleriyle 28. Dönem Milletvekilliği Seçimlerinde MHP Mersin Milletvekili adayı olan tüm dava arkadaşlarımıza tebriklerimi sunuyorum. Milletvekili adaylarımızın vatanımıza, milletimize, davamıza ve Mersinimize hayırlı olmasını diliyorum.

- Cenab-ı Allah yâr ve yardımcımız olsun. Liderimiz Sn Devlet Bahçeli Bey'in, kutlu davamızın, fedakar ve cefakar teşkilatımızın dün, bugün ve yarın emrinde ve hizmetindeyiz.

BEŞ MİLLETVEKİLİ YENİDEN ADAY GÖSTERİLMEDİ

MHP'de mevcut milletvekilleri Mustafa Hidayet Vahapoğlu (Bursa 2. Bölge), Esin Kara (Konya), Baki Şimşek (Mersin), Metin Nurullah Sazak (Eskişehir) ve Sefer Aycan (Kahramanmaraş) 2023 seçimleri için aday gösterilmedi.

İŞTE İL İL MEVCUT MHP MİLLETVEKİLLERİNİN LİSTEDEKİ GÖRÜNÜMÜ

ADANA

Adana'da ilk iki sıra aynen korundu. Mevcut vekiller Muharrem Varlı ile Ayşe Sibel Ersoy, listenin ilk iki sırasında yer aldı.

AFYONKARAHİSAR

Mevcut milletvekili Mehmet Taytak, listedeki yerini korudu.

AMASYA

Belediye Başkanlığından istifa ederek milletvekili aday adayı olan Mehmet Sarı, milletvekili listesinde ilk sırada yer aldı.

ANKARA 1

Ankara 1. Bölgede Mevlüt Karakaya yine listenin ilk sırasında yer aldı.

ANKARA 2

Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, yine ilk sıradaki yerini korurken, Nevin Taşlıçay, seçilmesinin zor olduğu 3. sıraya çekildi. Ankara 2. Bölge 2. sıraya Özgür Bayraktar yazıldı.

ANKARA 3

Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, listeye yine ilk sıradan girdi. İkinci sırada mevcut vekil Erkan Haberal yer aldı.

ANTALYA

Antalya'da ilk sıraya mevcut milletvekili Abdurrahman Başkan yazıldı.

BURSA

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bursa 1. Bölge 1. sıradan aday gösterildi. Bursa 2. bölge listesinde, mevcut milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu yer almadı.

ERZURUM

Mevcut milletvekili Kamil Aydın, yine ilk sıradan milletvekili adayı gösterildi.

ESKİŞEHİR

MHP'de milletvekili listesini hazırlayan kurul, mevcut milletvekili Metin Nurullah Sazak'ı yarış dışı bıraktı.

GAZİANTEP

Sıralama listesinin değiştiği bir diğer il ise Gaziantep oldu. Daha önce ilk sıradan vekil olan Ali Muhittin Taşdoğan, 3. sıraya çekildi. İlk sıra, mevcut milletvekili Sermet Atay'a verildi. İkinci sırada da Mustafa Bozgeyik yer aldık.

HATAY

2018 seçimlerinde MHP'nin tek milletvekili çıkardığı Hatay'da ilk sıradaki isim değişmedi. Lütfü Kaşıkçı, yine listenin başında yer buldu.

MERSİN

Mevcut milletvekili Olcay Kılavuz 4. sıraya çekildi, Mersin'in bir diğer MHP milletvekili Baki Şimşek ise listeden çıkartıldı.

İSTANBUL 1

Edip Semih Yalçın, kendisini yine İstanbul 1. Bölge 1. sıraya yazdı. Genel Başkan Yardımcısı ve mevcut milletvekili İzzet Ulvi Yönter 2. sırada kalırken, Memet Bülent Karataş, 2018'de olduğu gibi vekil listenin 3. sırasında yer buldu.

İSTANBUL 2

71 yaşındaki kıdemli siyasetçi DYP eski İstanbul İl Başkanı Celal Adan, yine MHP'nin İstanbul 2. Bölge 1. sırasında yer aldı. İkinci sıraya, kamuoyunun pek tanımadığı Cemal Çetin'in ismi bir kez daha yazıldı. İstanbul İl Başkanlığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Birol Gür ise 6. sırada yer buldu.

İSTANBUL 3

Genel Başkan Yardımcısı ve mevcut milletvekili Feti Yıldız, yine liste başı oldu. Bir diğer genel başkan yardımcısı İsmail Faruk Aksu ikinci sıradaki yerini korurken, 3. sırada keskin bir yarış yaşandı. İyi Parti'den seçilip MHP'ye geçen Hayati Arkaz, 3. sıra milletvekili adayı oldu. İrtifa kaybeden mevcut milletvekili Arzu Erdem ise seçilmesinin zor görüldüğü 4. sıraya geriledi.

İZMİR 1

Sıralama değişmedi. Mevcut milletvekili Hasan Kalyoncu ilk sırada yer buldu.

İZMİR 2

İzmir'de 2. bölgede de sıralama değişmedi. Mevcut milletvekili Taner Osmanağaolu, 14 Mayıs'taki seçim için de ilk sıradan aday gösterildi.

KAYSERİ

Kayseri'de mevcut milletvekilleri İsmail Özdemir yine 1. sıraya yazılırken, bir diğer vekil Baki Ersoy ikinci sıradan aday gösterildi.

KOCAELİ

Vekillik yarışının en sıkı yaşandığı illerden Kocaeli'de Saffet Sancaklı ilk sırayı yine kaptırmadı.

KONYA

Mevcut vekil Mustafa Kalaycı yeniden ilk sıradan aday gösterilirken, MHP'den Konya'nın bir diğer milletvekili Esin Kara ise liste dışında kaldı.

KÜTAHYA

Mevcut milletvekili Ahmet Erbaş, yine ilk sıradan vekil adayı gösterildi.

MALATYA

Ahmet Celal Fendoğlu, yine Malatya'dan ilk sıradan milletvekili adayı oldu.

MANİSA

Balgat'ın tartışmalı isimlerinden mevcut milletvekili Erkan Akçay, yine ilk sırada yer buldu.

KAHRAMANMARAŞ

Mevcut milletvekili Sefer Aycan, 2023 seçimleri için listede yer bulamadı.

SAKARYA

Mevcut milletvekili Muhammed Levent Bülbül, vekil listesinin yine ilk sırasına yazıldı.

SAMSUN

Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter'e yakın isimlerden İlyas Topsakal, Samsun'da ilk sıradan gösterildi. Bir önceki il başkanı Abdullah Karapıçak ise ikinci sırada yer buldu. 2015'te dört ay milletvekilliği yapmış olan Hüseyin Ediz ise tüm çabalarına rağmen liste dışında kalmaktan kurtulamadı. Erhan Usta'nın ihraç edilmesi nedeniyle MHP'nin Samsun'da milletvekili bulunmuyor.

SİVAS

Mevcut milletvekili Ahmet Özyürek, listeye yine ilk sıradan dahil edildi.

TOKAT

MHP'nin tartışmalı isimlerinden mevcut milletvekili Yücel Bulut, ikinci kez ilk sıradan milletvekili adayı gösterildi.

ŞANLIURFA

Mevcut milletvekili İbrahim Özyavuz, bir kez daha listenin ilk sırasında yer buldu.

YOZGAT

Yozgat'ta MHP'yi temsil eden mevcut milletvekili İbrahim Ethem Sadef, 2023 seçimlerinde de listenin ilk sırasına yazıldı.

AKSARAY

MHP'nin mevcut milletvekili Ramazan Kaşlı, Balgat'ın hazırladığı listede yine birinci sıradan aday gösterildi.

KIRIKKALE

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, Kırıkkale'de yine ilk sıradan aday oldu.

IĞDIR

Mevcut milletvekili Yaşar Karadağ, Meclis'e iki milletvekili gönderecek olan Iğdır'dan yine ilk sıra vekil adayı yazıldı.

OSMANİYE

Devlet Bahçeli ilk sıradan aday olurken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "Kızıl Elma"sı ilan eden Ruhi Ersoy, listeye ikinci sıradan yazıldı.