CiddiGazete- National Geographic dergisine kapak olduğu pozla bütün dünyanın "Afgan kızı" olarak tanıdığı 49 yaşındaki Şarbat Gula'nın Taliban'ın Afganistan yönetimini ele geçirmesinden sonra ülkeden kaçtığı açıklandı.

ABD öncülüğündeki Batılı güçlerin Afganistan'dan ayrılmasıyla birlikte Taliban'ın ülke yönetimini ele geçirmesi uluslararası kamuoyunda endişe yaratmıştı... Birçok Afgan ülkeden kaçmak için yollar ararken, "Afgan kızı" olarak da bilinen Şarbat Gula'nın da tahliye edilenler arasında olduğu açıklandı. 1984'de çekilen fotoğrafta delici yeşil gözleriyle tanınan Gula'nın İtalya'ya kaçtığı duyuruldu.

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin ofisi tarafından yapılan açıklamada Gula'nın ülkeden ayrılma talebiyle başvurduğu ve İtalyan hükümetinin de harekete geçtiği belirtildi. İtalyan hükümeti, Gula'nın İtalya'daki yaşama entegre olması için yardımcı olacaklarını da belirtti.

2014 yılında kimlikte sahtecilik suçlamasıyla Pakistan'da gözaltına alınan ve Kabil'e gönderilen Gula için Afganistan'da bir resepsiyon düzenlenmiş ve yeni bir apartman dairesi verilmişti.