CiddiGazete- 6 Şubat'taki Malatya merkezli depremden üç gün sonra Kızılay'ın Ahbap'a 46 milyon liraya çadır satışı yapması kamuoyunun tepkisine neden oldu.

Kızılay yetkilileri, "afetzedelerin barınma ihtiyacının bir an önce çözülmesi" için bu alışverişin yapıldığını, "çadır üretiminin devamını sağlamak amacıyla da ham madde bedelinin kabul edildiğini" bildirmişti.

Ahbap'ın sosyal medya hesabından, söz konusu bilgileri doğrulayan bir açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi:

TEM'de feci kaza: 6 can kaybı TEM'de feci kaza: 6 can kaybı

- 6 Şubat 2023 günü ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve toplam on ili etkileyen deprem nedeniyle depremden zarar gören vatandaşlarımızın çadır ihtiyacını karşılayabilmek için tüm ülke seferber olmuş, Derneğimiz de tüm ülke çapında çadır üreten firmalar ile temasa geçmiştir.

- Ancak; depremin 10 ili etkilemesi ve yıkımın olağanüstü düzeyde olması nedeniyle ülkemizdeki tüm çadır üreticilerinin mevcut stokları vatandaşlarımızın mağduriyetlerini karşılayamamıştır. O tarihte iletişime geçtiğimiz firmalarda hemen o sabah deprem bölgesine gönderebileceğimiz çadırlar yoktu. En erken 1 hafta içinde yetiştireceklerdi.

- Arkadaşlarımız, Kızılay'ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik.

- Çadırlar 2 bölgeden gelecekti. Erzincan'dan 1232 adet (8 TIR) çadır öncelikle en yakın şehirler olan Adıyaman ve Kahramanmaraş'a; Ankara'dan da 918 adet (8 TIR ) çadır Hatay'a gönderilmek üzere 10 Şubat'ta yüklendi ve aynı gece dağıtıldı.

HALUK LEVENT'TEN AÇIKLAMA

Ahbap'ın kurucusu Haluk Levent, Twitter hesabındaki paylaşımda, "çadırları kimden satın almalıyız" gibi bir lükse sahip olmadıklarını ve yaptıkları her işlemin "doğru" olduğunu belirtti. Levent, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Biz o akşam herkes can derdinde soğuktan donarken 'Bu çadırları satın almalı mıyız ya da almamalı mıyız?' lüksüne sahip değildik olamazdık da. Ve satın alıp bölgeye gönderdik. Yaptığımız her işlem kanuni ve doğru. Sonra öğrendik. Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş. Kızılay'ın alt iştiraki olan tüzel kişilikmiş. Kızılay da bu şirketten çadırları faturalı satın alıyorlarmış Ahbap da aynı yöntemle toplanan bağışlarla bu şirketten satın alma gerçekleştirmiştir. Zaten sitelerinde açıklama bulunuyor."