CiddiGazete- FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında dört avukatla ilgili hazırlanan 95 sayfalık iddianame, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2018 yılında kabul edildi.

Yapılan duruşmaların ardından mahkeme, geçen Temmuz ayında gerekçeli kararını açıkladı.

Sanıklardan Atilla Tarık Çilekçi etkin pişmanlıktan yararlandı. Bu sebeple mahkeme Çilekçi’ye FETÖ üyeliğinden verilen 9 yıllık hapis cezasını, 1 yıl 10 ay 15 güne düşürdü ve verilen bu cezanın hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, firari sanık Faruk Öksüz hakkındaki dava dosyasının ayrılmasına hükmederken, sanıklar Bekir Mustafa Yılmaz ve Sönmez Ahi hakkında ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan dava açıldığını ancak sanıkların eylemlerinin bir bütün olarak değerlendirildiğinde, "FETÖ silahlı terör örgütünün içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle 5'er yıl hapse mahkum etti.

NECDET ÖZEL'İN DE AVUKATI ÇIKTI!

FETÖ’den 5 yıl hapis cezası alan isimler arasında avukat Sönmez Ahi ismi dikkat çekti.

FETÖ’nün MİT kumpası kapsamında, MİT TIR’larını durduran, "devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme, açıklama" ile "FETÖ üyeliği" suçlarından 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Adana Jandarma Bölge eski Komutanı Hamza Celepoğlu’nun avukatı Sönmez Ahi...

Yine FETÖ’nün askeri yargıdaki yapılanması kapsamında, 2020 Ocak ayında, hakkında ağırlaştırılmış hapis cezası verilen eski Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse’nin avukatı da Sönmez Ahi...

Öyle ki, avukat Sönmez Ahi, 2014 yılında Muharrem Köse vekili sıfatı ile basın açıklamalarında bulunmuş.

FETÖ’den 5 yıl hapis cezası alan Sönmez Ahi’nin avukatlığını yaptığı isimler bununla sınırlı değil...

Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde Sönmez Ahi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Hukuki Yardım Sandığı'nın sözleşmeli avukatlığını yapmaya başladı.

2013 yılının Ağustos ayında TSK’da avukatlık yapmaya başlayan Sönmez Ahi, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan vekalet alarak avukatlıklarını yaptığını mahkeme savunmasında söyledi. Ahi’nin bu sözleri, devletin yayın organı Anadolu Ajansı’nda da 2018 yılında haber oldu.

Ancak daha sonra yapılan haberlerde FETÖ’den 5 yıl hapis cezası alan Sönmez Ahi’nin, Hulusi Akar ve Necdet Özel’in de avukatlığını yaptığının belirtilmemesi dikkat çekti. Keza ifadesinde, “çalıştığım dönemlerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, önceki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, diğer komutanlar Hamza Celepoğlu ve diğer kişilere ilişkin vekalet almıştım” diyen Sönmez Ahi, Özel ve Akar haricinde vekalet aldığı askerlerden hiçbirisiyle yüz yüze görüşmediğini de ifade etmişti.

Sönmez Ahi hakkında “FETÖ üyeliği” değil de “FETÖ silahlı terör örgütünün içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 5 yıl hapis cezası verilmesi de tartışmalara neden olmuştu.

DAVADA NELER OLMUŞTU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, sanık Bekir Mustafa Yılmaz'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “FETÖ Çatı” soruşturmasında ismi geçen Kudret Ünal, Abdülkadir Aksoy, Süleyman Tiftik, Rıdvan Akovalı ile bu dosyanın sanığı avukat Atilla Tarık Çilekçi ile irtibatlı olduğu belirtilmişti.

Sanık Yılmaz'ın, MİT TIR’larının durdurulması olayında kilit rol oynayan ve hakkında dava açılan eski Tümgeneral Hamza Celepoğlu'nun avukatlığını yapan ve Ankara'da "abilik" yaptığı belirtilen Sönmez Ahi'nin ortağı olduğu vurgulanan iddianamede, MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin görüntüleri Cumhuriyet gazetesinde haber olarak geçen Can Dündar'ın, ilan vermesine rağmen uzun süre satamadığı gayrimenkulünü diğer sanık Sönmez Ahi ile beraber aldıkları öne sürülmüştü.

İddianamede Sönmez Ahi'nin, Bank Asya'da hesabının bulunduğu, örgütle bağlantılı kişilerle ilişkisi olduğu, bacanaklık ilişkisi bulunan sanık Atilla Tarık Çilekçi'nin İstanbul'da, kendisinin Ankara'da faaliyet göstererek koordinasyonu sağladığı anlatılmıştı.

Hakkında yakalama kararı bulunan sanık avukat Faruk Öksüz'ün "avukat abi" olduğu, Sönmez Ahi ile ilgisi bulunduğu, örgütün toplantı ve dernek faaliyetlerine katıldığı belirtiliyor. Kapatılan TUSKON'un avukatı da olduğu aktarılan iddianamede, sanığın örgütle ilgisi bulunduğu değerlendirilen şirketin ortağı ve ByLock kullanıcısı olduğu kaydedilmişti.

Sanık avukat Atilla Tarık Çilekçi'nin, FETÖ şüphelisi meslekten ihraç edilen hakim savcılarla irtibatlı olduğu anlatılarak, ByLock kullandığı belirtilmişti. İddianamede, 4 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.