CiddiGazete- AKP yönetimi bugün, başörtüsü için anayasa değişikliği teklifini görüşmek üzere HDP'den randevu istedi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, "Hazine yardımının kesilmesi bir hak gaspıydı; AK Parti grubuyla görüşmeme kararı aldık" dedi.

AKP'nin bugün Anayasa değişiklik teklini görüşmek üzere bir randevu talebinde bulunduğunu belirten Saruhan Oluç, bu talebi parti yönetimiyle değerlendirdiklerini belirtti.

Oluç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: "HDP'ye yönelik bir intikam davasının bütün hızıyla devam ettirilmesi, partimizin yasal hakkı olan hazine yardımının iktidar blokunun siyasi baskısı sonucu hak gaspı olarak Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasa'ya aykırı bir şekilde bloke edilmesi, özellikle bunun gerçekleşmesi için Cumhur İttifakı bileşenlerinin ağır baskının Anayasa Mahkemesi üzerinde yaşanması üzerine AKP grup yönetimi ile Anayasa teklifini görüşmeme kararı aldık.

Randevu cevaplarına bu nedenle olumlu yanıt vermedik. AKP grubunun diyalog çabalarını önemsiz görmüyoruz ancak iktidarın bize dönük politikaları nedeniyle böyle bir görüşme zeminin ortadan kaldırıldığını düşünüyoruz. Mevcut Anayasa’nın her gün çiğnendiği süreçte anayasa görüşmeyi, samimi ve inandırıcı olarak görmüyoruz. Üstelik seçim ortamında bir ülkede, 3-4 ay içerisinde seçimin yapılacağı ortamda yargı vesayetinin HDP'ye işletiliyor olması HDP’ye yönelik ağır tasfiye politikaları devam etmesi seçimlerin adil ve demokratik eşit ortamda yapılmayacağına dair çok önemli işaretlerdir. Demokratik siyasete kastedilmiştir iktidar tarafından. Anayasa Mahkemesi'nin, Cumhur İttifakı'nı açık baskısını göz önünde bulundurduğumuzda bu teklifin samimi ve güven verici olmadığını vurguluyoruz."

Kılıçdaroğlu SPK'ya ateş püskürdü Kılıçdaroğlu SPK'ya ateş püskürdü

BİLİNEN SON GÖRÜŞME 3 KASIM'DA OLDU

Perde arkasında AKP ile HDP'nin görüştüğü kamuoyuna yansırken, iki taraf kameralar önündeki son buluşmasını 3 Kasım'da gerçekleştirdi. AKP heyeti samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede anayasa değişikliği için HDP'den yardım istedi. Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli de AKP ile HDP'nin işbirliği için "Gayet doğal" ifadesini kullanarak destek verdi.