CiddiGazete - Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısadalga'da yayımlanan "HEDEP ile Demirtaş için vedalaşma zamanı mı" başlıklı yazısında AKP ile dolaylı bir diyalog yaşandığını ifade etti.

Bozkurt, "AKP ile HEDEP arasında adı konmamış, resmi nitelik kazanmamış bir görüşme trafiğinden uzun zamandır söz ediliyor. Bu doğru. Kurumsal temsil görevleri olmayan eski siyasetçiler görüşüyorlar. Bu görüşmelerden de parti yönetimlerini haberdar ediyorlar" dedi.

ÖCALAN ŞARTI

Bu görüşmelerin "dost sohbeti" şeklinde geçmediğini söyleyen Bozkurt, detayları şöyle aktardı:

- Edindiğim bilgilere göre. AKP'nin yerel seçim destek modellerine HEDEP'liler; siyasi tutukluların serbest bırakılması, kayyım uygulamasının son bulması ve Öcalan'a tecritin kaldırılması gibi somut taleplerle karşılık veriyorlar.

- HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları yerel seçimlere yönelik olası ittifakların mümkün olduğunu ama açık yapılması gerektiğini savunurken bu görüşmelerde özellikle CHP'nin kazandığı seçim çevrelerinde güçlü adaylarla çıkılması konuşuluyor.

- AKP ile HEDEP arasında var olan bu görüşmeler "partileri ayrı 2 eski dostun sohbetleri" muamelesi görse de bu görüşmelerde elde edilen bilgilerin iletildikleri yerler parti yönetimleri.

Hikmet Tekin'in kardeşi İyi Parti'den istifa etti Hikmet Tekin'in kardeşi İyi Parti'den istifa etti

- Alınan yanıtlar da aynı yöntemle paylaşılıyor. Dolaylı bir diyalog söz konusu yani.