CiddiGazete- AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, NTV yayınında seçim sürecine ilişkin soruları cevapladı.

Numan Kurtulmuş’a yöneltilen sorular ve cevapları özetle şöyle:

MİLLETVEKİLİ LİSTE

“Kamuoyu anketleri yapıldı, mülakatlar yapıldı. Yoğun bir çalışma yapıldı. En güçlü adayların belirlenmesi için çalışma yapıldı. Artık son noktaya gelindi, son rötüşlar yapılmaya başlandı.”

AKP'NİN DSP'YE İTTİFAK DAVETİ

“Demokratik Sol Parti (DSP) kararını verirse AK Parti listelerinde yer alırlar.”

ORTAK LİSTE ÇALIŞMALARI

“Cumhur İttifakı olarak başından beri ilkeli bir siyaset izliyoruz. Burada herhangi bir koltuk pazarlığı yapılmadı. Millet İttifakı ile aramızdaki en önemli fark da budur. İttifaktaki 4 parti kendi listeleriyle seçime girecek. Ama ortak bir istikamette yürüyüşlerine devam edeceklerdir.

Kulislerde ne konuşulduğunun bir önemi yoktur. Her parti kendi listesiyle seçimlere girecektir.

Biz Cumhur İttifakı olarak kazanacağımıza yürekten inanıyoruz. Cumhur İttifakı'nın Meclis'te de çoğunluğu yakalayacağına inanıyoruz.”

LİSTELERDE YENİLENME

“Bu seçimde de listelerde önemli bir yenileme olacak. TBMM'nin en genç grubu AK Parti grubu olacaktır. Kadın temsilinin en fazla olduğu parti de AK Parti olacaktır. Çok dinamik, güçlü ve Türkiye'yi temsil eden, halkın beklentilerini karşılayan bir listenin ortaya çıkacağını ümit ediyoruz.”

BAKANLARIN ADAYLIĞI

“Çok önemli bir seçime gidiyoruz. Türkiye'nin hangi istikamete yürüyeceğinin tespit edileceği bir seçime gidiyoruz. Bakan arkadaşların, aday gösterildikleri illerde hiç şüphesiz ilave katkıları olacak. Tanınmışlıklarından, millete yaptıkları hizmetlerinden dolayı seçim bölgelerinden daha fazla milletvekili çıkacağını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız seçildikten sonra dilediğini bakan yapacaktır. Bu AK Parti'ye hem değişim hem de mücadele azmi getirecektir.”

SEÇİM BEYANNAMESİ

“Türkiye'nin bütün alanlarda neler yaptığını, neler yapacağını, hedeflerini uzun uzun çalıştık. Türkiye'nin sağlam bir toplumsal yapısının nasıl olacağını, güçlü bir ekonomiyi nasıl oluşturacağımızı, uluslararası alanda rol belirleyen bir Türkiye olmak için hangi adımların yapılması gerektiği, hak ve hukuk konularında neler yapabileceğimizi el aldık. 6 Şubat'ta yaşadığımız deprem, Türkiye'deki bütün öncelikleri değiştirdi. Seçim kampanyasının da bir numaralı önceliği deprem oldu.”