CiddiGazete- Gazeteci Sedat Bozkurt, eski Milli Savunma Bakanı - yeni AKP Kayseri Milletvekili Hulusi Akar ile ilgili dikkati çeken bir iddiayı kaleme aldı.

Akar ve yeni dönemde kendisi gibi vekil olarak Meclis'e giren Süleyman Soylu'nun kabinede yer almamaları nedeniyle kızgın oldukları ileri sürülüyordu. Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, geçtiğimiz hafta Akar'ın komisyonlarda görev kabul etmeyerek tepkisini göstereceğini söylemişti. Bozkurt, bugünkü yazısında yeni gelişmelere yer verdi.

"Bana gelen bu bilgi doğal olarak Erdoğan'a kadar gitti ve kesin talimat geldi. Akar Milli Savunma Komisyonu Başkanı oldu. Oysa TBMM NATO Parlamenter Asamblesi Başkanlığını kabul etmeye hazırlanıyordu daha rahat etmek ve kısmı tepkisini ortaya koymak için. Anlaşılan yapamamış" diyen Sedat Bozkurt, Mehmet Özhaseki ile ilgili gerginliğin perde arkasını da şu ifadelerle aktardı:

GÖLGE KABİNE, SOYLU - AKAR MESELESİ

Geçtiğimiz hafta Hulusi Akar ile Süleyman Soylu'nun tekrar bakan yapılmamaları nedeniyle kırgın ve kızgın olduklarını yazdım. Soylu kırgınlığını çok göstermeyecek demiştim, çünkü siyasetçi. Ama Akar’ın görev kabul etmeyerek tepkisi göstereceğini aktarmıştım. Bana gelen bu bilgi doğal olarak Erdoğan'a kadar gitti ve kesin talimat geldi. Akar Milli Savunma Komisyonu Başkanı oldu. Oysa TBMM NATO Parlamenter Asamblesi Başkanlığını kabul etmeye hazırlanıyordu daha rahat etmek ve kısmı tepkisini ortaya koymak için. Anlaşılan yapamamış.

Akar, Erdoğan'a gösteremediği tepkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koltuğuna tekrar oturan seçim bölgesinden bir isim olan Mehmet Özhaseki'ye göstermiş ama. Siyasetçiler bakan olur olmaz seçim bölgelerini ziyaret ederler ve coşku ile karşılanırlar. Özhaseki de Kayseri programı yapmış ve il teşkilatı da karşılama töreni hazırlıklarına başlamış. AKP Kurucusu ve Kayseri'den milletvekili seçilen Ayşe Böhürler, Kayserili olmadığı gerekçesiyle adaylığına karşı çıkan Özhaseki’yi karşılamaya gelmek istememiş ama zorla da olsa ikna edilmiş. Seçim sürecinde yaptığı çalışmalarda mutlak bakanlık görevine devam edecekmiş gibi konuşan Akar ise ikna edilememiş. Evini taşıdığı gerekçesiyle karşılama törenine katılmamış.

Erdoğan yine ilginç bir iş yaptı ve eski bakanlara TBMM'de birer makam tahsis etti. Hiçbiri açıkta kalmadı. Bunu daha önce plan olarak ben de yazmıştım. Eski bakanların komisyonları netleşince çok daha ilginç bir durum ortaya çıktı. İlk kez bir iktidar partisi içinde gölge kabine olarak adlandırılacak kurul oluştu. Hem de halef-selefler arasında sıkıntılar bulunan bir tablo bu. İçişleri Komisyonu Başkanı olan eski bakan Soylu ile yeni bakan Ali Yerlikaya ve Milli eğitim Komisyonu Başkanı eski bakan Mahmut Özer ile yeni bakan Yusuf Tekin ile uzun yıllar içinde yer aldıkları askeri nizamda önemli olan alt üst ilişkisi değişen Yaşar Güler ile Akar bunların en somut örnekleri. Halen Güler ile Akar'ın devir teslim törenindeki gergin görüntüler konuşuluyor.

Mevlüt Çavuşoğlu ile Nureddin Nebati komisyonlarda görev almadılar. Nebati'nin nedeni bilinmiyor ama "sen biraz her şeyden uzak dur" dendiği konuşuluyor. Çavuşoğlu affını istemiş, Dışişleri Komisyonu toplantılarının gergin geçme ihtimaline karşı. O da bakanlık beklentisi olanlardandı.

Jill Biden lider eşlerini ağırladı Jill Biden lider eşlerini ağırladı

Aslında komisyon toplantılarının gergin geçme ihtimali Akar ile Soylu'nun da kâbusu. TBMM Genel Kurul salonunda bütçe görüşmelerinde yaşananlara fragman dersek -özellikle Milli Savunma ve içişleri Komisyonlarında- komisyon toplantılarındaki görüşmelerin bitme ihtimali olup olmayacağını bile tartışmaya başlarız. Sadece komisyon toplantılarına bakınca bile bu dönemin çok ilginç olacağını söyleyebiliriz.