CiddiGazete- AKP yerel seçimlerde büyükşehirleri yeniden muhalefetin elinden almak için nabız yoklayıp aday olacak isimleri belirlemek için çalışmalara başladı.

AKP'nin geri almak istediği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için şu ana kadar en çok ismi geçenler Murat Kurum ve Fahrettin Koca oldu ancak son hafta içinde Fahrettin Koca'nın tarikatlardan ve muhafazakâr Kürtlerden oy alma kapasitesi olsa da Karadenizli oyların İmamoğlu'na gitmesi ile durumun dengeleneceği düşünülerek farklı isimlere yönelindi. İmamoğlu'nun önünü kesmek için Karadenizli bir adayı gündemine alan AKP, eski İçişleri Başkanı Süleyman Soylu çok istese de onu aday yapmayı düşünmüyor.

Kentli seçmenin kutuplaştırıcı siyasete uzak durduğu göz önüne alınarak Soylu yerine başka Karadenizli aday isimleri masaya yatırıldı. Son olarak il başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin ismi ön plana çıktı.

İstanbul'da Sivas ve Kastamonuluların ardından üçüncü sırada Orduluların gelmesi ve il başkanı Osman Nuri Kabaktepe'nin de Ordulu olması diğer Karadenizli isimlere oranla onu avantajlı kılıyor. Refah Partisi kökeninden gelen Osman Nuri Kabaktepe'nin Saadet Partisi ve Yeniden Refah Partisi oylarını da çekebilecek aday olmasının dışında örgütü motivasyonla çalıştıracak isim olması da avantajını artırıyor.

İzmir'de AKP için Mahmut Özgener adı sıklıkla dillendirilse de sosyal demokrat tabana daha yakın, Kürt ve Alevilerden oy alabilme özelliklerine sahip başka isimler üzerinde duruluyor.

İTTİFAK OLMAYACAKMIŞ GİBİ

İyi Parti'de yerel seçimlerde pazarlıkta bu kez el yükselme adına partinin yönetim kademelerinden CHP'ye yönelik sert eleştiriler ve ittifak olmayacakmış gibi açıklamalara ağırlık veriliyor. Ancak İyi Parti'nin ittifaksız seçime girmesi halinde il ve ilçe belediyesi kazanma şansı görülmediğinden seçim öncesinde ittifaka girileceği ancak bu kez pazarlığın sıkı tutulacağı söyleniyor.

CHP ile ittifakta, geçen seçimlerde aldığı şehirlerde başarı kazanamayan İyi Parti'nin bu kez garanti il ve ilçelerden pay isteyeceği konuşuluyor. İstanbul'dan Bakırköy, Eyüp, Çatalca ve Üsküdar'ı isteyeceği konuşulan İyi Parti, büyükşehirlerden de Balıkesir, Bursa, Denizli, Mersin dışında İzmir'i hedefe koymuş görünüyor.

Anketlerde parti tabanının İzmir Büyükşehir adaylığı için en çok istenen isim olarak gösterdiği İzmir milletvekili Ümit Özlale, bir süreden beri İzmir'de sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile görüşüp nabız yokluyor.

Mehmet Şimşek yine 'sabır' dedi Mehmet Şimşek yine 'sabır' dedi

(Cumhuriyet)