CiddiGazete- Elazığ’a bağlı Palu ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Bekir Yıldırım, 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nu Temmuz ayı Belediye Meclisi toplantısında Meclis’e sundu. Rapor, AKP'li ve bağımsız meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Edinilen bilgiye göre, 9 üyeli Palu Belediye Meclisi toplantısında faaliyet raporu okunarak oylamaya sunuldu. AKP'li bir meclis üyesinin dışında AKP'li 4 ve bağımsız 3 meclis üyesi red oyu kullanırken, 1 üye ise çekimser oy verdi.

Kabul edilmeyen raporun kaymakamlığa, oradan da valiliğe gönderileceği öğrenildi. Valiliğin görüş belirtmesi ile birlikte rapor Danıştay'a gönderilecek. Danıştay raporu inceledikten sonra kararını verecek.

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre, denetlemede göze çarpan bazı faturalara belediye başkanının cevap veremediği için faaliyet raporunu reddettiklerini belirten Palu bağımsız meclis üyesi Sabahattin Baloğlu, şunları aktardı:

“Kamuoyunun da bildiği üzere 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'den Efrayim Ünalan seçimi kazanmıştı. Ancak hakkında açılan bir davanın sonuçlanması üzerine YSK tarafından mazbatası iptal edilmiş ve yerine ise Belediye Meclisi’nde yapılan oylamayla Bekir Yıldırım gelmişti.

Yine AK Parti'den bir kişinin belediye başkanlığı koltuğuna oturmasına rağmen Palu ilçemizin sorunları bir türlü bitmedi.

Palu Belediyesi olarak Temmuz ayı meclis toplantımızda 2019 yılı faaliyet raporu görüşmek üzere toplandık. Bizim bu denetleme komisyonunda 3 arkadaşımız vardı ve buradaki faaliyet raporlarını incelediler bu faaliyet raporundaki bazı faturaları meclise getirdik ve bu faturalarla ilgili kafamıza takılan soruları belediye başkanına sorduk.

Sorularımıza karşılık net bir bilgi veremediği için faaliyet raporuna red oyu vererek bu faturaları kaymakamlığa sunduk. Eğer halk bizi seçerek bu meclise göndermişse biz de burada yapılan işlerinin hesabını sormak zorundayız.”

Konuyla ilgili görüşü alınmak istenen AKP Palu Belediye Başkanı Yıldırım ise telefonlara cevap vermedi.