CiddiGazete- AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, CNN Türk’te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bülent Turan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

SEÇİM TARİHİ

"Öncelikle ülkemiz için hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımız son grup toplantısında 14 Mayıs'ı işaret etti. Resmi takvim hâlâ 18 Haziran'dır. Bir erken seçim gündemimiz yok. 18 Haziran'da neden yapmayacağız? Ramazan Bayramı, Hac dönemi, mevsimlik işçiler, Kurban Bayramı... Hem ilk turu, hem ikinci turu planlamak zorundasınız. Bu hac meselesinin 2 turda da olmadığı 7 Mayıs ve 14 Mayıs var. Biz istiyoruz ki 18 Haziran'a en yakın tarih olan 14 Mayıs var. Seçim büyük ihtimalle 14 Mayıs'ta olacak. Kararın Meclis'ten çıkmasını isterdik. İYİ Parti ve CHP yolu kapattı. Seçim tarihini Cumhurbaşkanının almasını bekliyoruz. Karar 9-10 Mart tarihlerinde açıklanabilir.”

ERDOĞAN'IN ADAYLIĞI

"Sayın Erdoğan bugüne kadar birçok engelle karşılaşmış, bunları aşmış bir lider. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sürece ilişkin itiraz konuları varsa bunlar değerlendirilir. Erdoğan, 2018'de yeni sisteme göre ilk kez cumhurbaşkanı oldu. 'Aday olamaz' diyen hukuk cahilidir."

SEÇİM YASASI

“Mecburum diye anlatmaya çalışıyorum. Dön dolaş aynı konuların tartışılması vahim. Bunlar üzücü şeyler. 2010 yılında YSK'nın bir kararı var. ‘Seçim günü esastır’ diye bir kararı var. Neyi tartışıyorsunuz? Seçimin tarihi hangi gün ise 1 yıl hesabı o zaman başlar."

EYT DÜZENLEMESİ

"AK Parti'nin kendisinden önceki sorunları çözmesinde iyi bir örnek bu. 'Yapacağım' dediği ne varsa hepsini yaptı AK Parti şimdiye kadar.

Ocak sonu gibi Meclis'e gelir, şubatta görüşmelere başlanır. Önce komisyon, ardından Genel Kurul görüşmeleri var. EYT meselesi 5 milyona yakın kişiyi ilgilendiriyor. Çok büyük bir sayı. 5 milyon çalışan emekliden bahsediyorsunuz. Kalifiyeli elemanlarını gönderecek, yeni işçi bulacak, tazminatları aynı şekilde. Bakanlığımız bunları çalışıyor.

CHP'den yeni seçim tarihi önerisi CHP'den yeni seçim tarihi önerisi

Ocak sonu gelir, şubatta görüşürüz. Ümit ediyorum yakın zamanda Meclis'e gelir. Şubat ortasını geçmez diye ümit ediyorum. Yani şubat ayı içerisinde bu konu halledeceğiz diye düşünüyorum."