Mansur Yavaş yeni projede düğmeye bastı Mansur Yavaş yeni projede düğmeye bastı

CiddiGazete- Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Murat Yılmazer, tariflere zam yapılmasını istedi. Yılmazer ile Ankara'nın merkez ve çevre ilçelerinde hizmet veren bir grup minibüs şoförü, Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı.

AKP'nin ekonomi politikalarıyla bitme noktasına gelen minibüs camiasının sıkıntılarını anlatan Yılmazer, gelirin gideri karşılamadığını belirtti. Başkan Yılmazer, "Bunun temel kaynağı akaryakıt gibi görünse bile aslında sigorta, lastik, akü ve kasa değeri gibi giderlerimiz bizi ciddi manada yıpratmıştır" dedi.

"400 MİNİBÜS 2 YILDIR ÇALIŞMIYOR"

Akaryakıta yaklaşık yüzde 330 zam gelmesine rağmen 7 liraya yolcu taşıdıklarını söyleyen Yılmazer, bu durum nedeniyle giderlerini karşılayamadıklarını ifade etti. Murat Yılmazer, Ankara'daki 2 bin 231 minibüsün 400'ünün 24 aydır park halinde olduğunu, çalışamadığını belirtti. Büyükşehir Belediyesinin taşıma ücretlerine ilişkin bir çözüm yolu bulmasını istediklerini ifade eden Yılmazer, sadece minibüs esnafı değil, EGO'nun da aynı oranda zam alması gerektiğini, bu konuda kendilerine yardımcı olunacağından şüphelerinin olmadığını söyledi.

Araçlarının ticari plaka değeriyle ticaret yapmadıklarına değinen Yılmazer, "Minibüsçülükle alakalı acil olarak fiyat güncellemesi yapılası gerekiyor. Artık kontak kapatma durumuna geldik. Bu şartlarla gidersek zaten kontak kapatacağız" diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, minibüs esnafı temsilcileriyle görüşerek, çözüm bulunması için destek olacağını söyledi.