CiddiGazete- AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum oldu. Cumhur İttifakı, Ekrem İmamoğlu'nun karşısına İstanbul Milletvekili Murat Kurum ile çıkacak.

Uzun süredir beklenen adayın ismi bu akşam netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Çevre, İklim ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u arayarak adaylığını tebliğ etti. Yarın saat 14.00'te Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak toplantıda Murat Kurum'un adaylığı kamuoyuna resmen duyurulacak. Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum, 31 Mart'ta yapılacak seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mücadele edecek.

2019'da Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım yarışmış ve İstanbul için yapılan iki seçimi de Ekrem İmamoğlu kazanmıştı.

"16 MİLYON İSTANBULLU İÇİN..."

Murat Kurum, kararın kendisine AKP yönetimi tarafından bildirilmesinin ardından ilk açıklamasını ekibine yaptı.

Kurum açıklamasında, "Ekibimizle, tüm arkadaşlarımızla birlikte çıkacağız. 16 milyon İstanbullu için çıkacağız. İstanbul'un bu karmaşasını, düzensizliğini, insanlarımızın deprem riski kaygısını hep birlikte ortadan kaldırmak için tüm ekibimizle, tüm arkadaşlarımızla ki uzun zamandır benimle beraber çalışıyorsunuz" dedi.

Ayvalık'ta büyük kapışma Ayvalık'ta büyük kapışma

MURAT KURUM KİMDİR?

1976 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1999 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü’nden mezun oldu. Yüksek Lisansını Okan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde Kentsel Dönüşüm üzerine 2017 yılında tamamladı.

1999-2005 yılları arasında çeşitli özel kuruluşlarda çalıştı. 2005-2006 yılları arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı'nda Uzmanlık, 2006-2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, 2009-2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2018-2023 yılları arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevinin ardından 28. dönem AKP İstanbul Milletvekili olarak seçildi. Kurum, evli ve 3 çocuk babası.