CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Antalya'daki CHP kampında basın mensupları bir araya geldi. Ağırlıklı yerel seçim süreci, İyi Parti ile iş birliği arayışı ve aday belirleme çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Özel, geçen hafta İyi Parti ziyaretinde Meral Akşener ile arasında geçen diyalogdan bir bölüm aktardı.

Özgür Özel, İyi Parti ile iş birliği görüşmesine ilişkin "Meral Hanım bana 'Ne teklif ediyorsunuz' diye sordu, ben de 'Kararınızı alırsanız, masa kuralım ve başına geçelim. İstanbul, Ankara'dan başlayarak, 11 büyükşehirden başlayarak Türkiye'yi konuşalım.' Bunun dışında, böyle çok alçak bir şey vermem lazım ya da çok indirgenmiş bir şey söylemem lazım. İkisi de işbirliğinin önünü tıkayabilir. İyi Parti'nin şöyle bir şeyi olabilir, 'Şu, şu, şu gibi noktalarda ne diyorsunuz? Biz bunlara olumlu cevap verirseniz müzakere yaparız' dese onu müzakere ederiz. Ama ne teklif ediyorsunuz dediklerinde, biz onlara çalışma masası teklif ettik. Çünkü her şey çok kolay değil. Sadece bir ilin seçiminden bahsediyorsak, bir teklif götürürüz. Sırf İstanbul ile ilgili bir teklif götürsem iş çözülecek mi? Şu olsun, bu olmasın. Sonuçta teoride 81 il, 1271 ilçede konuşacağız" dedi.

CHP Genel Başkanı Özel'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

SENDİKALI DANIŞMANLAR

- MYK ve gölge bakanlar düzenli bilgi notları oluştursun, danışmanlar sendikalı olsun. Sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri kaldıralım. Kabul ettik. Yani CHP'li milletvekili danışmanlarının önünde en ufak bir tereddüt yaratacak bir düşünce filan yaratmayacaklar, sendikalı olması gereken herkes sendikalı olacak.

ADAYLARIN BELİRLENME SÜRECİ

(31 Mart seçimlerine ilişkin soruya) - Geçmişte şöyle bir yanlış anlaşılma oldu. Biz yerel yönetimlerle ilgili bir danışma kurulu oluşturduk. Bu kurulun amacı şu, geçmişte yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı yapan isimleri görevlendirmiştik. Ama bu sanki aday tespit komisyonu gibi kamuoyu düşünüyor bunu.

(Murat Karayalçın'ın da adı var mı?) - Var, onun da adı var. Murat Karayalçın'ın da adı var. Veli Ağbaba'nın da var, Gökhan Günaydın’ın da, Bihlun Tamaylıgil de, Seyit Torun'un da var. Örneğin bizdeki bir belediye başkanı değişecek, onun zamanlaması ne olmalı? Örneğin dışarıdan bir belediye başkanı transfer ediyor ve adaylaştıracaksınız, bunun zamanlaması ne olacak? Bazen doğru işler yapmışız, bazen yanlış işler yapmışız. Daha makro konulardı, yoksa adaylarla mülakatla aday tespiti değil o danışma kurulu. Adaylarla mülakat için yarın grup eğitiliyor. Sabahtan 1,5 saat. Boğaziçi (Üniversitesi) Sosyoloji'den bir arkadaşımız, yani müzakereci ve mülakat yapma eğitimi. Bazı illere 4, bazı illere 2 milletvekili 41 ile giderek, 3 büyükşehir dışında, 3 büyükşehirde bir başka çalışma olacak.

ADAYLARA MÜLAKAT YAPILACAK

- Sahada il raporlarını hazırlayacaklar. Antalya'dakini hazırladık. Gökhan Zeybek ile bütün Antalya ilçe başkanları ile prova olarak oturduk, Antalya il raporunu iyi, kötü hazırladık. Milletvekili de yollayacağız, bir bakacağız bakalım biz ne yapmışız, eğitim alan arkadaşlarımız ne yapmış bakalım? Doğru okuyorlar mı sahayı? Enine boyuna sorularla bir Antalya fotoğrafı çektik. Şimdi giden milletvekili heyetinin çektiği fotoğrafı karşılaştırıp, verdiğimiz eğitim beklentilerimizi ne düzeyde karşılıyor ona da bakacağız. Milletvekili seçimindeki gibi bütün yetkilerin devredildiği 8'li masa gibi bir şey düşünmüyoruz. Onun yerine belli kaba görevlere göre yetkilendirmeler düşünüyoruz. Ağırlık zaten ölçme ve değerlendirme. Tabii adaylarla mülakat yapacağız, mülakatsız olmaz. Çünkü aday olup olmamasına da parti karar veriyor.

"BÜTÜN ADAYLARI ÖNCE ANKETE KOYACAĞIZ"

Akşener Ayşenur Arslan'a dava açtı Akşener Ayşenur Arslan'a dava açtı

- Partinin adaylık başvurusunu kabul ettiği kişiler üzerinden, belediyesi bizde olup da değişeceği yerler, kazanma şansımızın yüksek olduğu yerlerde bütün adayları önce ankete koyacağız, bu adayların biri sivriliyorsa adaylaştıracağız, birkaçı sivriliyorsa kadını adaylaştıracağız, (erkeklerden) birkaçı sivriliyorsa sandık koyacağız ve örgüte soracağız. Siz karar verin diyeceğiz.

MEMNUNİYET ANKETİNDEKİ SORULAR

- Memnuniyet anketini sadece belediye başkanı üzerinden yapıyoruz. Bir memnun musunuz, geçmişte hangi partiye oy verdin, bu pazar seçim olsa bu belediye başkanına oy verir misin? Değişsin mi, değişmesin mi? Değişirse, CHP'ye oy vermeyi düşünür müsün? Bu gibi sorular var. Bununla mevcut belediye başkanına karar veriyoruz, onu bir daha ankete sokmuyoruz. Düşerse eliyoruz. Yerine kimin geleceğine ikinci raundda karar veriyoruz.

İYİ PARTİ'NİN OLASI İTTİFAK KARARI

- İki tane A planımız var bizim. Bir tanesi kabul ederse, oturup ittifak görüşmelerini yapmak. İyi Parti kabul etmezse adaylarımızı tespit edip, sahaya çıkmak. İyi Parti’nin kararı üzerinden bir şey tasarlamıyoruz. İyi Parti'nin vereceği karardan sonra bir İyi Parti ile gerginlik, İyi Parti'nin kararından dolayı hayal kırıklığı, bir soğukluk... Bir şey düşünmüyoruz. İyi Parti'nin kararını da saygı ile karşılayacağız.

"GİK ÜYELERİNE KULİS YAPACAK HALİMİZ YOK"

(İyi Parti'nin olası iş birliği şartlarına ilişkin soruya) - Müzakerenin birinci şartıdır, şart veya olasılık tartışmayacağız. Olmayan bir şey üzerinden bir şey söyleyip, bunu yaparsanız sizinle anlaşmayız ya da bunu yapsanız bile biz varız, müzakere tekniğinde uygulanmaması gereken bir şey. Karşı taraftan gelmeyen bir teklifi gelmiş gibi yanıtladığınızda bu müzakere kültürüne zarar verir. Tam bekleme halindeyiz. Pazartesiye kadar bekleme halindeyiz. Çünkü pozisyonlarımız çok net. Onlar dediler ki 'GİK kararımız var, kaldırmadan görüşemeyiz.' Biz zaten yani 'GİK kararını gözden geçirebilir misiniz' diye ayrıldık. O yüzden şu anda bizim GİK üyelerine kulis yapacak halimiz yok.

"BİZ ONLARA ÇALIŞMA MASASI TEKLİF ETTİK"

- Meral Hanım bana 'Ne teklif ediyorsunuz' diye sordu, ben de 'Kararınızı alırsanız, masa kuralım ve başına geçelim. İstanbul, Ankara'dan başlayarak, 11 büyükşehirden başlayarak, Türkiye’yi konuşalım.' Bunun dışında, böyle çok alçak bir şey vermem lazım ya da çok indirgenmiş bir şey söylemem lazım. İkisi de iş birliğinin önünü tıkayabilir. İyi Parti'nin şöyle bir şeyi olabilir, 'Şu, şu, şu gibi noktalarda ne diyorsunuz? Biz bunlara olumlu cevap verirseniz müzakere yaparız’ dese onu müzakere ederiz. Ama ne teklif ediyorsunuz dediklerinde, biz onlara çalışma masası teklif ettik. Çünkü her şey çok kolay değil. Sadece bir ilin seçiminden bahsediyorsak, bir teklif götürürüz. Sırf İstanbul ile ilgili bir teklif götürsem, iş çözülecek mi? Şu olsun, bu olmasın. Sonuçta teoride 81 il, 1271 ilçede konuşacağız.

"RANDEVU TALEP EDECEĞİZ" DEDİKLERİ İÇİN BEKLİYORUZ

(Hedep ile görüşme olacak mı?) - Hedep'in eş genel başkanları bana telefon açmışlardı, tebrik için. Şöyle demişlerdi, 'Ziyaretinize de gelmek isteriz. Kabul ederseniz.' Ben dedim, 'Kabul ederiz.' Hatta 'Meclis'te mi, genel merkezde mi' dediler. Ben dedim 'Genel Merkez'de de olur, illa Meclis'te görüşelim diye bir şey yok' dedim. Halk buluşmaları yapıyorlar, 'Halk buluşmaları takvimimiz yoğun, sonrasında bir randevu talep edeceğiz' dediler. Onlar bir 'Randevu talep edeceğiz' dedikleri için bekliyoruz.

"GİZLİ PAZARLIK YOK"

- Diğer partilerle, İyi Parti'nin durumuna ve saha analizlerine göre, şimdi milletvekillerimiz gitsin. Mesela şöyle bir toplam gelecek diye düşüyorum, Saadet ile konuşmam gereken iller, belki o zaman onu oturup tartışırız. Yani böyle bir şey için, şu ilçelerde Demokrat Parti ile, şu ilçelerde Gelecek ile, ilçelerde Deva ile konuşmak, yoksa bunun artısı ne olur, eksisi ne olur? Ne teklif edeceğiz? Hani, sadece belediye meclis üyeliği teklif ederek, bir yol yol alabilir miyiz? Yerelde olgunlaşan şeyler olabilir. İsim vermeyim, birçok ilçede İyi Parti ile anlaştık. Onaylarsanız, yerel çözümler üretmiş bile. Akla yatkın geliyor. Ama tabii İyi Parti'ye onu da söyledim ben. 'Müzakere edebilir miyiz?' Eğer tabii olursa, yerele de inisiyatif veren, yereli de rahatsız etmeyecek, sizin teşkilatınızın ve bizim örgütümüzün 'Evet' diyeceğiniz çözümler hayata geçiririz dedik. Geçmişte AK Parti’nin, Cumhur İttifakı'nın tasvir ettiği gibi, kapalı ardında gizli işbirliği ve kirli pazarlıklar filan, öyle bir süreç yok ki zaten.

"BİRKAÇ ŞAŞIRTICI HAMLE YAPACAĞIZ"

- Bazı manevra imkanlarını azalttığı, zorlaştırdığı kesin ama yine de elimden geldiği kadar bazı sembol isimlerin, bazı sembol yerlere başvuru yapmalarına teşvik ediyorum. Mesela kadın hareketinin kendini görebileceği, yoksulların kendini görebileceği, birtakım saha çalışmalarında karşılık bulan arkadaşların olacağı ya da toplumun bazı dezavantajlı kesimlerinin belediye başkan adaylığı ya da belediye meclis üyeliği adaylığı ile kendilerini orada hissede bileceği bazı inisiyatifleri tayin etmeye çalışıyoruz ama zamanımız çok dar. 'Çok daha iyisini yapabiliriz' kolay değil...

- Ama böyle birkaç sembolik ve şaşırtıcı hamle yapacağız. Hani söz vermiştim ya, 'Öyle isimler göreceğiz ki alanında çok iyi, güçlü filan belediye oldu.' Onun gibi. Listelerin bazı yerde dile gelip konuştuğu, adaylıklar ve temaslar ya da işbirliği olacak.

"İSTANBUL ÖZELİNDE EKREM BEY-GENEL MERKEZ BAKACAK"

(İBB'den aday olmak isteyenleri Ekrem İmamoğlu'nun teşvik ettiği iddiasına) - 270 istifa diye söylediler, 27'miş. İçinde gassal da varmış, hemşire de varmış, tıp teknisyeni de varmış. Gassal belki Saadet'ten başvuracak, bilmiyoruz. Öyle bizde çok yani. Ama birkaç tane üst düzey yönetici de var. Benim ile temas etmek isteyenler de oldu. İstanbul adaylığı niyetleri olanlar var muhakkak. O kadar net bilmiyorum. Sonuçta herkesin aday olma hakkı var. Ama yöntem başka. Dediğimiz gibi, çift aşamalı ölçme ve değerlendirme var. Mesela Ekrem Bey bana dedi ki 'Sizle konuşup konuşamayacağını söyledi.' Konuşmaması gerektiğini söyledim. İstanbul ile ilgili adaylıklarda, İstanbul özelinde il başkanı, Ekrem Bey, Genel Merkez hep birlikte oturup bakacaktır meseleye.

ANKET SONUÇLARI BUGÜN GELİYOR

- Pazartesiden itibaren gelecek sonuçlar. Gelecek hafta içindeki raporlarda adaylaşacak büyükşehir belediye başkanları çıkarsa onları birkaç hafta içinde açıklarız elbette, ama daha fazla şeyler açıklarız ki bazıları açıklanmadığında da ‘Ben kesin olmuyorum’ diye düşünmemesi lazım. Belki orada bir ilave ölçüm, anket. Çünkü kararı verirken objektif olacağız. Şunu söylemek lazım, 8 ilde devam ediyorsa pat diye açıklarız ama içlerinden birkaçı olacaksa biraz bekletiriz.

KURULTAY SONRASI PARTİDEKİ DURUM

- Ben şöyle bir şey yaptım, bu kadar zorlu bir kurultay sürecinin hiç yarasız atlatılması mümkün değil. Sonuçta dünyada konuşulan ve Türkiye’de de dünyada da Türkiye'nin yüzünü ağartan bir demokrasi şöleniydi bu. Bu kadar kıyasıya bir yarışla, bir Genel Başkan ile Grup Başkanı'nın yarıştığı böyle bir yarışta. Bir de yine bir grupla yapıldığında, grupta mutlaka benim de üzüldüğüm şeyler oldu, bizim de üzdüklerimiz olmuş olabilir.

- Ben dedim ki 'Bu salondaki birbirinden özür dilemesi gereken herkes adına özür diliyorum, ben bütün özürleri dilenmiş kabul ediyorum. Kendi yanımdan bir kırgınlığım yok, kimse kırgınlık sürdürmesin.' Bugün akşamdan itibaren bu, herkes adına herkesten özür dileyip kırıldığımız her şey için de özürleri hepimiz adına kabul ettiğim davranış kısmını herkes uzunca alkışladı.