CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin 3. olağan il kongresine katılmak için Samsun'a geldi. İki başkan adayının yarıştığı kongrede ilk önce başkan adayı Önder Fatih Şenol, daha sonra da mevcut il başkanı ve başkan adayı Hasan Aksoy partililere seslendi. Adayların konuşmasının ardından kürsüye çıkan Akşener, açıklamalarda bulundu.

AKŞENER: KİMSEYLE PAZARLIK ETMEDİM, ETMEM

Başbakan olacağını bir kez daha ifade eden Meral Akşener, "Bu seçimden İli Parti birinci çıkmalıdır. Ben bedavadan başbakanlık istemiyorum. Kimseyle pazarlık etmedim, etmem. Biz bunu hak edeceğiz. İyi Parti birinci parti çıkacak. Kurulduğumuzda seçime gittiğimizde bir şey değişti, her şey değiştiyse bu ülkede birinci parti çıktığımızda nelerin değişeceğini hayal edin. Bu ülkeye borcumuz var. Bu millete borcumuz var. İyi Parti Atatürk için, Cumhuriyet için, kadınlar, çocuklar, çevremiz, doğamız, ormanlarımız için birinci parti çıkmalıdır. Biz bu yola sandalye değil ayakkabı eskiteceğiz sözüyle çıktık. 20 Ocak 2020'den sonra Türkiye'yi 2 defa ilçe ilçe il il dolaştım, dolaşmaya devam edeceğim. Sizler de her gönüle, her eve girecek ver dertleri dinleyeceksiniz" diye konuştu. Başörtüsü ve helalleşme konusuna da değinen Akşener, şunları söyledi:

"SANA MİLLETİN ADAMI DENDİ"

"Başörtüsüyle ilgili bir mevzu çıktı ortaya. Kılıçdaroğlu başörtüsüyle ilgili bir kanun teklifi verdi. 'Helalleşme' çerçevesi içerisinde olduğunu iddia etti. Erdoğan bunu kendine pas olarak aldığını iddia etti. 'Kılıçdaroğlu bana pas attı, ben bunu gole çevireceğim' dedi. 28 Şubat'ta acı çeken kadınların ailelerin o acısı, haksızlığa uğramanın getirdiği ruh dünyası seni bu ülkede 20 yıl iktidar etti. Sana 'Milletin adamı' dendi. Ey Erdoğan; meğerse tüm bunlar pasmış ve gole çevrilmesi gerekirmiş. O dönemde iki başörtülü kızın halasıydım. O dönemde kızların neler çektiğini bilir misin? Elbette bilirsin ama unuttun. Senin için güç, gol atmak her şey oldu. Bir gol atmak için döndüler anayasa metni getirdiler. CHP ile görüştük, DEVA Partisi ile birlikte ortak bir düzeltme yaptık. Çünkü gol atmak için o kadar yalap şalap, özensiz, dikkatsiz bir anayasa maddesi hazırlanmış ki iktidar değiştiği takdirde ya da harp, darp olduğu takdirde, iktidar değiştiğinde bizden bahsetmiyorum. Birileri çıkıp, 'Sen siyasi nedenlerle başını örtüyorsun, aç bakalım başını' diyebilecekleri bir madde yazmışlar. Biz de, 'Başını örten veya örtmeyen kıyafetindeki tercihlerin bir kadının başından ve üzerinden bahsediyorum tercihleri hiçbir şekilde sorgulanamaz' düzeltmesini yaptık. Toplasan 3 cümle ekledik. Düzeltmek için bunu yaptık. Komisyonda AK Parti ve MHP oybirliği ile iptal etti. Gördük ki bunların derdi problemi çözmek değilmiş. Dertleri meseleyi kalıcı bir şekilde yani karşılıklı bir rövanş meselesi olmaktan çıkarmak değilmiş."

"BAŞBAKAN OLACAĞIM"

Gazilere seçim öncesi maaş zammı Gazilere seçim öncesi maaş zammı

Konuşmasının son bölümünde yine başbakanlık vurgusu yapan Meral Akşener, "İyi Parti bu seçimde birinci parti olmak mecburiyetindedir. Evet, ben başbakan olacağım. Böyle dediğim için herkesin siniri bozuluyor. Sinirleri bozulmaya devam etsinler muhteremlerim. Başbakan olacağım ama birinci partinin genel başkanı olarak başbakan olacağım. Bu ülkenin yeniden bir biriyle sarılan, görüşen, şucu-bucu demeden, bu ülkenin seçmeninin velinimet olması için İYİ Parti’nin birinci olması şarttır. 14 Mayıs’ta seçime gitme kararı aldılar ve az bir zaman kaldı. Çok çalıştınız ve yoruldunuz ama son bir kez hep birlikte irademizi, canımızı, ciğerimizi her şeyimizi ortaya koyarak, çalışmak mecburiyetimiz var. İYİ Parti, benim ya da sizin için değil ülke için, kadınlar, gençler, çocuklar, toprağımız için ve yakılan ormanlarımız için kurtaran şehir Samsun, Atatürk için İyi Parti’nin birinci parti olması gerekiyor. Sizlere olan inancım tamdır" ifadelerini kullandı.

sam2

Konuşmasının ardından her iki başkan adayıyla da fotoğraf çektiren Meral Akşener, daha sonra havayoluyla Samsun'dan ayrıldı. Akşener'in talebi üzerine karşılama ve uğurlama konvoyu yapılmadı.

SEÇİMİ ESKİ BAŞKAN KAZANDI

İYİ Parti'nin Samsun Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 3. Olağan Kongresi'nde 651 delege oy kullandı. Mevcut il başkanı Hasan Aksoy 419 oy alarak yeniden başkan seçildi. Önder Fatih Şenol ise 194 oy aldı. İki oy geçersiz sayıldı.