CiddiGazete- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın 24 Temmuz’da Ayasofya’daki cuma hutbesinde kullandığı “Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” sözlerine partisinin TBMM’deki grup toplantısında tepki gösterdi.

Koruma polislerinden birinin coronavirüs testi pozitif çıktığı için 14 günlük karantina sürecini yeni tamamlayan Akşener şöyle konuştu:

‘AYASOFYA’YI SİYASETE ALET ETTİLER’

“Vatandaşımızdan istediğimiz hassasiyeti aynı şekilde uygulamak bizim için de sorumluluk. Bugün ilk defa evin kapısından çıktım. Maalesef bu yüzden bazı programlara katılamadım. Bunlardan biri Ayasofya'nın tamamen ibadete açılması.

Çok istedim ama olmadı. En yakın zamanda oraya gideceğim. Erdoğan'ı uyardım ama dinlemedi. Ayasofya'yı siyasete alet ettiler.

Başbakanlık'tan dilekçelerine cevap alamayınca 2005'te mahkemeye başvuruyorlar. Mahkeme, başbakanlığın dilekçeye zamanında başvurmadığı için suçlu buluyor.

O zamanın Başbakanlığı, bugünün Cumhurbaşkanlığı davanın reddini istiyor. O dönemin başbakanı, ‘Önce Sultanahmet'i doldurun’ diyor.

Bugün o iktidar ‘Ayasofya'yı biz açtık’ diye övünüyor. Yine bir riyakarlık, yine vatandaşı değil, kendini düşünme hesabı. İlk günden beri dedik ki ‘Ayasofya'yı ibadete açın, siyaseti kapatın.’

Ortak değerlerimizi sömürmekten geri kalmadılar. Güzel Ayasofya'nın o güzel gününde şu sözü bekledik.

Selam olsun Anadolu'nun kapılarını açan Alparslan'a, selam olsun İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'e, selam olsun İstanbul'u düşmandan kurtaran Gazi Mustafa Kemal'e.

Böylesine güzel bir günde bile düşmanlık etmekten geri durmadılar. Alparslan da bizimdir, Fatih de bizimdir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bizimdir.

Atatürk Asya'dan Avrupa'ya bir kısrak başı gibi yürüyen memleketin mavi gözlü bozkurtudur. Hastanede koşa koşa ziyarete gittiğiniz ‘Keşke Yunan kazansaydı' diyen fesliden feyz alacağınıza Sevr'i yırtıp atanlarla gurur duyun.

‘SİZ HÂLÂ ATATÜRK’LE UĞRAŞIYORSUNUZ’

İstiklal Savaşı, bir mitoloji değildir. Her anı kayıt altına alındı. Atatürk ile alıp veremediğiniz nedir kardeşim? Yunan'ın Fransız'ın Alman'ın Atatürk'e düşman olmasını anlarım ama siz nasıl düşman olursunuz kardeşim? Onlar şanlı bayrağımızı ateşe vererek milli birliğimize hakaret ediyor siz hâlâ Atatürk ile uğraşıyorsunuz.

Atatürk, Türk vatanında şanla şerefle nur içinde yatıyor. Göreve geldiğinden bu yana İstiklal Harbi kahramanlarına bir hayır duayı çok gören Ali Erbaş, şimdi de lanet okuyor. Tarihte Atatürk’e düşman olup da Türk’e dost olan çıkmamıştır. Yazıklar olsun size.”