CiddiGazete- Batman’da iki yıl önce intihar girişiminde bulunan ve 34 gün sonra hayatını kaybeden 18 yaşındaki İpek Er, ardında bıraktığı mektupta Siirt’te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etti.

Musa Orhan hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık 27 yaşındaki Orhan’ın yargılanması sürerken, yaşananlara sosyal medyadan tepki yağdı.

EZGİ MOLA'YA PARA CEZASI

Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020 tarihinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Musa Orhan’ın avukatının Ezgi Mola’nın paylaşımı hakkında suç duyurusunun ardından Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi, geçen 24 Mayıs’ta Mola’ya hakaret suçunu işlediği kanaatiyle 87 gün adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira para cezası verdi.

HAZAL KAYA'YA HAPİS İSTEMİ

Sözcü’nün aktardığına göre, oyuncu Hazal Kaya da bu süreçte meslektaşına destek amaçlı paylaşım yaptı. Musa Orhan’ın avukatı, bu paylaşım nedeniyle Kaya hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kaya hakkında, ‘Sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret’ suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

'KAYA GİBİ DİMDİK DURACAĞIZ'

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ezgi Mola ve Hazal Kaya’ya destek verdi. Akşener, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Bir kadın ölüyorsa, hepimiz hakkını arayacağız! Bir kadın susturuluyorsa, hepimiz konuşacağız! Bir kadın haksızlığa uğruyorsa, hepimiz yanında kaya gibi dimdik duracağız! Kadınları yaşatamadığınız yetmiyormuş gibi bir de susturmaya mı çalışıyorsunuz? Ama artık ne yaparsanız yapın, nafile! Sadece 24 gün sonra; Kadınlar konuşacak, kadınlar yaşayacak ve kadınlar size rağmen yepyeni bir tarih yazacak! @ezgimola @HazalKaya110” ifadelerini paylaştı.