CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayı hakkında bugün yaptığı basın açıklaması dünya basınında da yer buldu.

Reuters haber ajansı, haberi, "Türkiye muhalefeti, seçimde gösterilecek aday sebebiyle bölündü" başlığıyla verdi. Seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılmasının planlandığını hatırlatan Reuters, İyi Parti Genel Başkanının Mayıs ayındaki seçimlerden önce partisinin ittifaktan çekilebileceği sinyalini verdiğini, "bunun ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı durma konusunda ana muhalefet ittifakını zayıflatabileceğini" kaydetti.

"ERDOĞAN'IN KARŞISINA ÇIKACAK RAKİP KONUSUNDA ANLAŞAMADILAR"

Al-Monitor haber sitesi, İyi Parti Genel Başkanının açıklamasını "Türkiye'nin muhalefet ittifakı çatladı, Erdoğan'ın karşısına çıkaracağı rakip üzerine anlaşmaya varamadı" başlıklı haberiyle duyurdu. Akşener'in bugün yaptığı açıklamada "muhalefetin adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vermediğini" kaydeden Al-Monitor, "Akşener, aynı zamanda muhalefet bloğundan ayrılabileceğinin sinyalini verdi" dedi.

Haberinde Akşener'in sözlerine yer veren Al-Monitor, "İyi Parti'nin Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun aday gösterilmesi için bastırdığını" yazdı.

"MUHALEFET İTTİFAKI CUMHURBAŞKANI ADAYI SEBEBİYLE BÖLÜNDÜ"

Seçim öncesi emekliye yeni vaad Seçim öncesi emekliye yeni vaad

Middle East Eye (MEE) haber sitesi de konuyla ilgili haberini "Muhalefet ittifakı, cumhurbaşkanı adayı sebebiyle bölündü" başlığıyla verdi. Meral Akşener'in "Altılı masa halkın iradesini temsil etmiyor" sözlerine vurgu yapan MEE, Akşener'in adaylık için Yavaş ve İmamoğlu'na işaret ettiğini yazdı.

"ERDOĞAN'A AZALAN DESTEKTEN YARARLANABİLECEKLER Mİ?"

Al Jazeera haber sitesi, Meral Akşener'in açıklamasını "Akşener, cumhurbaşkanı adayını reddettiği için Türkiye muhalefeti bölündü" başlıklı haberiyle duyurdu. Al Jazeera, haberinde, "İyi Parti lideri, ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını reddetti" ifadelerine yer verdi. Meral Akşener'in aday olmaları için Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a çağrıda bulunduğunu hatırlatan Al Jazeera, iki ismin son yerel seçimlerdeki başarısına dikkat çekti.

Al Jazeera, "Fakat muhalefet ittifakındaki anlaşmazlık, anketlerde görülen Erdoğan'ın azalan popülaritesinden yararlanabilme kabiliyetini şüpheye düşürdü" yorumunda bulundu.

"İYİ PARTİ İTTİFAKTAN ÇEKİLEBİLECEĞİNİN SİNYALİNİ VERDİ"

Şarkul Avsat haber sitesinin İngilizce versiyonu da haberi "İyi Parti, muhalefet ittifakından çekilebileceği sinyalini verdi" başlığıyla duyurdu. Akşener'e "milliyetçi İyi Parti'nin lideri" sözleriyle atıfta bulunan Şarkul Avsat, ittifaktaki diğer beş partinin Kemal Kılıçdaroğlu ismi üzerinde anlaşmaya vardığını, Akşener'in ise İmamoğlu ve Yavaş'a aday olma konusunda çağrıda bulunduğunu hatırlattı.

"ERDOĞAN'A MUHTEMELEN DEVASA BİR AVANTAJ SAĞLADILAR"

ABD'nin The Wall Street Journal Gazetesinin İstanbul muhabiri Jared Malsin de Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Türkiye'nin muhalefet koalisyonu çatlıyor. Bu durum Erdoğan'a mayısta düzenlenmesi beklenen seçimlerde devasa bir avantaj sağlıyor olabilir" dedi. The Economist'in Türkiye muhabiri Piotr Zalewski ise sosyal medya hesabından "Türkiye muhalefetindeki çatlaklar bir süredir görülüyordu. Bu çatlaklar şimdi açık bir ayrışmaya dönüştü" değerlendirmesini yaptı.