CiddiGazete- 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilmiş, 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanmıştı.

Tekrarlanan seçimi Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Binali Yıldırım’a 806 bin oy fark atan Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu kazanmıştı.

31 Mart seçiminin ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un "Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu ama fark edemedik" dediği iddia edilmiş, Yavuz bu iddiaları Twitter başta olmak üzere çeşitli mecralarda yalanlamıştı.

Yavuz, 6 Mayıs 2019 tarihinde, Twitter hesabından şu mesajı paylaşmıştı:

“Değerli Fatih Portakal ve CHP'li yöneticiler başta olmak üzere bazı kişiler, bana atfedilen "Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu ama fark edemedik" şeklindeki ifadeyi dillerine doladılar. Oysa böyle bir cümlem yok. İşte videosu:"

‘SEVAP HANEMİZE BİR ŞEYLER YAZILIYOR’

Ağrı’da partisinin Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katılan Ali İhsan Yavuz, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan için, "20 yıl Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidarda tutmak ve onun yaptıkları sebebiyle sevap hanemize bir şeylerin yazılıyor olması çok büyük bir şey” ifadelerini kullandı.

İBB’YE SUÇLAMA

Konuşmasına CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun başında olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirerek başlayan Ali İhsan Yavuz şunları söyledi:

"İş başına gelene kadar, 'Belediyenin 80 bin çalışanı var, çok fazla, zaten kaynaklar oraya harcanıyor.’ Arkadaşlar, bunların söylemleri ve eylemleri aynı şey değil. Bunlar istismarcı, bunlar yalanın siyasetini yapıyor. 'AK Parti döneminde ne kadar fazla kişiyi işe almışlar' diye suçluyorlar ama arkasından 45 bin kişi daha işe alıyorlar. 'Biz sadece liyakate ve ehliyete önem vereceğiz' diyorlar ama AK Parti'ye yakındır diye 14 bin kişiyi işten atıyorlar. Hemen gelir gelmez çarşaflı bir hanımefendinin evine gidip görüntü veriyorlar ama sonrasında kimlerle iş tutuğu çok net ortadadır."

‘MEMLEKETE EN BÜYÜK KATKI’

“Vatandaşların memlekete en büyük katkısının Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lideri 20 yıldır Türkiye'nin başında tutmak olduğunu” ifade eden Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü:

"20 yıl Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidarda tutmak ve onun yaptıkları sebebiyle sevap hanemize bir şeylerin yazılıyor olması çok büyük bir şey. Bu, liderimizi siz ve biz oylarımızla orada tutmasaydık olmazdı. Biz de oylarımız ile Tayyip Bey'e destek verdiğimiz için hanelerimize sevap yazılmaya devam ediyor.

Hayatımın sonuna kadar bir statü ve makam beklemeden bu davanın neferi olmaya devam edeceğim. Ne yapmam gerekiyorsa onu yapacağım. Bu davayı çok mübarek dava olarak görüyorum ve görüyoruz.”

‘BURADAN İSTANBUL’A KÖPRÜ OLUR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de öğrenilmiş çaresizliği yerle bir ettiğini dile getiren Yavuz, "Bize 'Sayın Cumhurbaşkanımız bu ülke için ne yaptı?' diye sorulduğunda buradan İstanbul'a köprü olacak kadar büyük işler yaptığını hep söyleyebiliriz. Tayyip Bey'in Türkiye'ye kazandırdığı birçok şey var. Bunları saymakla bitiremeyiz. Benim indimde bir numara olan Cumhurbaşkanımızın bu millete öz güven kazandırmasıdır, öğrenilmiş çaresizliklerin paramparça edilmesidir, prangaların sökülüp atılması ve zincirlerin kopartılmasıdır. Allah başımızdan eksik etmesin" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ

Yavuz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin birçok kolaylığı beraberinde getirdiğini söyledi.

"Birileri bize diyor ki 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, sizin aleyhinize olmadı mı? Siz 2020 yılında yüzde 34 ile iktidara gelirken şimdi yüzde 50+1 olmadan yürütme alınamıyor, siz kendi kendinize etmişsiniz" ifadelerini kullanan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anlamıyorlar. Cumhurbaşkanımız diyor ki, 'Yeter ki memleketin hayrına olsun, bizim aleyhimize de olabilir.' İşte böyle dediğimiz için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi var. Bu milletin hayrınadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi demek krizin, kaosun ve kargaşanın olmadığı ya da parlamenter sisteme oranla daha az olduğu sistem demektir. Dolayısıyla 50+1'den taviz vermeyeceğiz çünkü bu velev ki AK Parti'nin aleyhine olsun, Türkiye'nin lehine olduğu için böyle düşünüyoruz. Türkiye'nin lehine olan da Allah'ın izniyle AK Parti'nin aleyhine olmaz. AK Parti ve Türkiye'nin kaderi artık adeta bir olmuştur ve iç içe geçmiştir."

Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a daha çok destek verilmesi gerektiğini kaydederek, anketlere de baktıklarını ve bir sonraki seçimde Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilebileceğini sözlerine ekledi.

Toplantıya AKP Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, AKP İl Başkanı Halil Özyolcu, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Nuri Yıldız, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı.