CiddiGazete- CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Bakırlıoğlu, 2018-2024 yılları arasında Türk vatandaşlığı kazanan yabancı uyruklu kişi sayısını sorduğu önergesinin yanı sıra, "bilgi edinme hakkı" kapsamında sorusunu İçişleri Bakanlığı'na da iletti.

Ali Yerlikaya'nın cevabında ise sorular görmezden gelindi. Cevapta yalnızca, "Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin iş ve işlemler, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre yürütülmektedir" ifadesi yer aldı.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, "Biz bakandan bir sayı beklerken Yerlikaya, sorularımıza dalga geçer gibi bir yanıt vermiştir. Bu tek satırlık yanıt, bakanın mültecilerle ilgili durumun ciddiyetini kavrayamadığının göstergesidir. Kimden, neyi saklıyorsunuz?" dedi.

Özel'den Bahçeli'ye ittifak daveti Özel'den Bahçeli'ye ittifak daveti

Bu soruları sormalarındaki amacın Mayıs 2023 seçimlerindeki açıklanamayan seçmen sayısı olduğuna işaret eden Vehbi Bakırlıoğlu, şöyle devam etti:

"Yaptığımız hesaplamalara göre son beş yılda Türk vatandaşlığı almış en az 800 bin yeni seçmen bulunmaktaydı. Türkiye'nin kaderi 400 bin dolara vatandaşlık sattıkları kişilere bırakılmıştır."

(Cumhuriyet)

Editör: İbrahim KANBUR