CiddiGazete- Almanya'nın güneyindeki Mannheim kentinde, bir kişi aşırı sağcıların Marktplatz meydanındaki bir etkinlik sırasında saldırı düzenledi.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, İslam karşıtı gazeteci Michael Stürzenberger'in, İslam karşıtı Pax Europa Hareketi tarafından düzenlenen etkinlikte, etrafında toplanan küçük bir kalabalığa hitap etmeye hazırlandığı görüldü. Alman basınına yansıyan haberlerde, şüphelinin bıçaklı saldırı düzenlediği ifade edilirken, polis şüpheliyi vurarak yaraladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, polis, yaralıların durumuyla ilgili bilgi vermezken, polisten yapılan açıklamada, "Saldırgana karşı ateşli silah kullanılmıştır" denildi.

Bölgede başlatılan polise operasyonuna bir kurtarma helikopteri de katıldı. Saldırganın kimliği ya da olası saikleri ile ilgili olarak ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

POLİS, SALDIRGANI VURARAK YARALADI

Sosyal medyadaki canlı yayın görüntülerinde, sakallı bir erkeğin elindeki bıçakla Marktplatz meydanındaki kişilere saldırdığı kameraya yansıdı. Bu kişilerden biri bacağından derin bir yara aldı.

Görüntülerde, Pax Europa Hareketi'yle bağlantılı "Open Eyes" (Açık Gözler) turunun ambleminin olduğu görüldü. Görüntülere göre saldırgan, bir kişiyi bacağından bıçakladı, ardından müdahale etmeye çalışan bir polis memurunu da boynundan yaraladı. Bunun üzerine bir başka polis memuru, bıçaklı saldırgana ateş açtı.

Meksika sıcaktan kavruldu: 90 ölü Meksika sıcaktan kavruldu: 90 ölü

Kendisini "İslam'ı eleştiren bir gazeteci" olarak tanıtan 59 yaşındaki Michael Stürzenberger'in Almanya'nın doğusunda düzenlediği gece yürüyüşleriyle bilinen ırkçı ve yabancı düşmanı PEGİDA da dahil olmak üzere bir dizi faşist, İslam karşıtı platformun üyesi olduğu biliniyor. Alman basınına yansıyan haberlerde, bıçaklı saldırıda yaralananlar arasında Stürzenberger'in kendisi ve bir polis memurunun da olduğu ifade edildi.

İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Saldırının ardından Alman Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser de sosyal medya platformundan bir açıklama yaptı.

Saldırıyı korkunç bir suç, olay yerinden gelen görüntüleri şok edici olarak nitelendiren Faeser, düşüncelerinin özellikle ağır yaralanan polis memuruyla olduğunu belirtti.

Faeser, paylaşımında, saldırının olası nedenlerine de işaret ederek, "Soruşturma bu suçun arka planını aydınlatacaktır. Eğer soruşturma İslamcı bir nedeni ortaya çıkarırsa bu daha önce uyardığımız İslamcı şiddetten kaynaklanan büyük tehlikenin yenilenmiş bir teyidi olacaktır" iddiasında bulundu.

Almanya Başbakanı, Sosyal Demokrat Partili (SPD) siyasetçi Olaf Scholz da saldırıyla ilişkin açıklamasında, "Saldırgan sert bir biçimde cezalandırılmalıdır" diye konuştu.

Editör: İbrahim KANBUR