CiddiGazete- Son dönemde ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte çok sayıda kalifiye iş gücü Türkiye'den ayrılarak Batı ülkelerine gitmek için çabalarken Almanya'da Türk çalışanlar için dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Komedyen Teddy Ray villada ölü bulundu Komedyen Teddy Ray villada ölü bulundu

Almanya'nın çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag, Alman İçişleri, Ulaştırma ve Çalışma bakanlıklarına dayandırdığı haberde, ülkeye binlerce yabancı işçi alınacağını duyurdu. Gazete, Almanya'daki havalimanlarındaki çalışan eksikliğini geçici yabancı işçilerle doldurulmanın planlandığını aktardı.

Başta Almanya olmak üzere son haftalarda birçok Avrupa ülkesinde Covid-19 yasaklarının kalkmasıyla havalimanlarında yoğunluk meydana geldi.

Bild am Sonntag, Almanya bakanlıkların ortak bir kampanya yaparak 2 bin ile 3 bin yabancı çalışanı işe almayı planladığını yazdı.

Bu plan kapsamında binlerce Türk vatandaşının Temmuz ayından itibaren birkaç ay süreyle Almanya'da çalışabileceği belirtildi.

Gazeteye konuşan Çalışma Bakanı Hubertus Heil, "Çalışanlara iyi bir maaş ve kısa süre için düzgün bir kalacak yer sağlamalıyız. İnsanları sömürmemeli ve sosyal bir fark yaratmamalıyız" dedi.