CiddiGazete- Altın, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in ABD’nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürmesinin ardından güvenli limanlara olan talebin artmasıyla yükseldi.

Not indirimi, riskten varlıklara olan ilginin azalmasını tetiklerken bu durum dolardaki artışların etkisiyle yüzde 1,1'lik düşüş yaşayan altının bir miktar destek bulmasını sağladı. Öte yandan Çarşamba günü gerileyen tahvil getirileri de faiz getirisi olmayan değerli metalin yükselmesine destek oldu.

Spot altın ons başına 1.950 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.690 TL seviyelerine yakın seyrediyor.

Öte yandan, Salı günü açıklanan veriler ABD'de işçilere yönelik talepte bir miktar gevşeme olduğunu ve potansiyel olarak Fed'in faizleri artırması için üzerindeki baskının hafiflediğini gösteriyor. Piyasaların takip edeceği bir sonraki önemli veri Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam olacak.

ABD'li politika yapıcıların geçtiğimiz hafta beklendiği gibi faizleri artırmasının ardından borçlanma maliyetlerinin zirveye yakın olduğu yönündeki artan iyimserlik üzerine altın son haftalarda ons başına 1.950 dolar seviyesi civarında konsolide oldu.

Swap yatırımcıları, Eylül ayında çeyrek puanlık bir artış konusunda fiyatlamaları kısıyor olsa da bunun ötesindeki faiz patikasına dair görüşler ikiye ayrılmış durumda.

İnternete dev zam yolda İnternete dev zam yolda

Standart Chartered Değerli Metaller Analisti Suki Cooper geçtiği bir bilgi notunda taktiksel yatırımcıların, Fed'in Temmuz toplantısı öncesinde değerli metallere olan maruziyetini azalttığını, bunun ihtiyatlı bir güvene ve faizlerde zirvenin görüldüğüne dair inancın yeterince güçlü olmadığına işaret ettiğini belirtti.

(Bloomberght)