CiddiGazete- İyi Parti 27. dönem İstanbul milletvekili Abdul Ahat Andican (73) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Andican, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki bugün geldiğimiz noktada İyi Parti yönetimi ile siyasal ve yapısal açıdan uyumlu bir çalışma yürütme imkanı kalmamış durumdadır" dedi. Ahat Andican'ın istifa duyurusu şöyle:

- Değerli Dostlar, bugün itibarıyla kurucusu ve milletvekili olmaktan onur duyduğum İYİ Parti üyeliğimi sonlandırmış bulunuyorum.

- Daha önce iki dönem milletvekilliği, bir dönem bakanlık yapmış bir siyasetçi olarak, korku ve baskı ikliminin hâkim olduğu bir dönemde, Cumhuriyet değerleriyle ve Atatürk Türkiye'siyle kavgalı bir zihniyete karşı mücadele etmenin milli bir görev olduğu inancıyla elimi taşın altına koymuş, İYİ Parti kurucusu olmuştum.

- Meclis'in 27. Dönemi boyunca yüzlerce TV programına çıkmış, bazı Meclis konuşmaları sosyal medyada bir milyondan fazla izlenmiş, seçim bölgelerinde cadde, mahalle, sokak ve ev düzeyinde saha çalışmaları yapmış bir milletvekili olarak İYİ Parti'ye gerektiği şekilde hizmet etmiş olduğuma inanıyorum.

- Kuşkusuz takdir yüce milletimizindir. Ne yazık ki bugün geldiğimiz noktada İYİ Parti yönetimi ile siyasal ve yapısal açıdan uyumlu bir çalışma yürütme imkanı kalmamış durumdadır.

- Diğer taraftan oy için devletin tüm kurum ve kaynaklarını insafsızca kullanmaktan, din suistimali yapmaktan, vatandaşlık satmaktan, Cumhuriyet düşmanlarını meclise taşımaktan, yalan sloganlar ve montaj videolarla halkı aldatmaktan çekinmeyen bu zihniyet küçük bir farkla da olsa seçimleri kazanmıştır ve iktidarını sürdürmektedir.

- Dolayısıyla mücadele devam etmelidir. Bu nedenle 'Partisiz muhalefet saflarına katılmış bulunuyorum. Bugünden sonra sade bir vatandaş olarak bulabildiğim her mecrada yukarıda tanımladığım zihniyete karşı mücadeleyi sürdüreceğim.

- Geçmiş yasama döneminde oylarıyla beni Meclis'e taşıyan, takdirleriyle cesaretlendiren, yapıcı eleştirileriyle yol gösteren güzel yurdumun tüm insanlarına teşekkür ediyor, en içten sevgi, saygı ve esenlik dileklerimi sunuyorum. Sağlıcakla kalın..."

ABDUL AHAT ANDİCAN KİMDİR?

Özbekistanlı göçmen bir ailenin çocuğu olarak 1951 yılında Afganistan'ın Kunduz şehrinde dünyaya geldi.

Babasının adı Hacı Yoldaş, annesinin adı Bibi Hacire'dir.

Ailesi 1953 yılında Türkiye'ye göç etti ve Konya Akşehir'e yerleşti.

İlk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1968 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi ve 1974 yılında hekim oldu.

Askerlik görevini bitirdikten sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'na asistan olarak girdi.

1980 yılında genel cerrahi uzmanı, 1984 yılında doçent ve 1991 yılında profesör olarak akademik kariyerini sürdürdü. Aynı fakültede genel cerrahi uzmanlığı yaptı.

1984 yılında, 12 Eylül darbesi sonrasında kapatılan Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneğini yeniden kuruldu ve dernek başkanlığına Ahat Andican seçildi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. 2003-2016 yılları arasında Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi oldu.

20. ve 21. dönemde Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. 55. Hükûmet'te Devlet Bakanlığı ve Hükûmet Sözcülüğü yaptı.

Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde MHP'den İstanbul 2. bölge milletvekili adayı olduysa da seçilemedi.

25 Ekim 2017'de kurulan İyi Parti'ye katıldı. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde İstanbul 3. bölgeden milletvekili seçildi.

8 Temmuz 2018'de TBMM İyi Parti Grup Başkanı seçildi ve 8 Kasım 2018 tarihinde grup başkanlığı görevinden istifa etti.

İstanbul Başakşehir'de adını taşıyan bir ortaokul bulunmaktadır. Andican evli ve 2 çocuk babasıdır.