ABB kira alacaklarını öteledi

Coronavirüse karşı aldığı tedbirlerle AKP hükümetinin bir adım önünde giden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin işyerlerindeki esnafa yine nefes aldırdı

ABB kira alacaklarını öteledi

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkan Mansur Yavaş’ın talimatıyla, belediyeye ait mülklerdeki kiracıları rahatlatan bir karar aldı. Yapılan son dakika açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Koronavirüs sürecinde yaşanan gelişmeler sebebiyle, ödeme güçlüğü çeken kiracılarımız için belediyemizin kira alacakları bugünden itibaren ilk etapta iki ay süreyle ertelenmiştir.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi dün de cenazelerin vakit namazını beklemeden defin edilebileceğini duyurmuş, ayrıca taziye çadırı uygulamasına da geçici bir süre ara verildiğini belirtmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararlarından bir kaç saat sonra İçişleri Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı da aynı kararların alındığını açıklamıştı.

YENİ ÖNLEMLER VE KARARLAR HAYATA GEÇİRİLDİ

Toplum sağlığı için hijyen tedbirlerini artıran Büyükşehir Belediyesi; hasta ve hasta yakınlarının konakladığı Etlik, Rüzgarlı, Varlık, Ulus ve Onkoloji’de bulunan 5 Şefkat Evi’ni günlük dezenfeksiyon programına dahil etti.

Başkent Tiyatroları’nın Mart ayı prömiyerleri de ileri bir tarihe ertelenirken, kalabalıkların oluşmasını engellemek ve virüsün yayılmasını önlemek amacıyla yeni tedbirler de uygulamaya sokuluyor. Cenaze araçları dezenfekte edilirken önlemler kapsamında ayrıca cenazesi olan vatandaşların istekleri dahilinde cenazeleri vakit namazı beklenmeksizin kıldırılarak defnedilecek.

DEZENFEKSİYON VE STERİLİZASYON 7/24 DEVAM EDİYOR

İkinci bir emre kadar izinleri kaldırılan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı BELPLAS A.Ş. ekipleri kent genelinde gece gündüz çalışmalarına devam ederken, günlük olarak toplu taşıma araçları, dolmuş ve taksilerde de dezenfeksiyon çalışması gerçekleştiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla 16-30 Mart tarihleri arasında eğitime ara verilmesi sonrası Metro, ANKARAY, Teleferik ve EGO otobüslerinde yolcu yoğunluğu azalırken, EGO Genel Müdürlüğü özellikle sabah ve akşamları otobüs servis saatleri ve sayısında günlük uygulamayı devam ettiriyor.

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Denetim Kurulu Üyesi Faruk Kalender, “Halkımızın ve şoför esnafımızın sağlığını gözeten Belediyemize ve emeği geçenlere teşekkür ederiz” derken, Büyükşehir Belediyesinin ücretsiz yaptığı dezenfeksiyon çalışmaları sayesinde vatandaşların rahatlıkla araçlarına bindiği belirten taksici esnafı Ahmet Maraşlı ise, “Belediyemizin bize vermiş olduğu bu hizmetten dolayı teşekkür ederiz. Hem kendi sağlığımızı hem de müşterilerimizin sağlığını düşünerek yaptıkları bu uygulamadan çok memnunuz” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Ağırlıklı olarak Güvenpark, Bentderesi ve Sincan başta olmak üzere dolmuş duraklarında sürdürülen sterilizasyon çalışmaları için Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür eden Sincan Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı İsa Yalçın, şöyle konuştu:

“Dünya’da baş gösteren salgın dolayısıyla ülkemizde bir tehdit altında ve bunu çok önemsiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Araçlarımız baştan aşağı dezenfekte ediliyor. Sağlık açısından bunlar çok önemli ayrıca bizler de araçlarımızı dezenfekte edeceğiz.”

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri tarafından denetlenen hijyen çalışmaları devam ederken; müzeler, sağlık kuruluşları, oteller, duruşma salonları, sivil toplum kuruluşlarının binaları, kamu kurumları, huzurevleri, yaşlı bakım merkezleri ile spor kulüplerinin dezenfeksiyon talepleri geri çevrilmiyor. Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri ise cadde, sokak ve bulvarlar başta olmak üzere kültürel ve tarihi yerler, ortak kullanım alanları ve rekreasyon alanlarında titiz bir temizlik çalışması yürütüyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 10:07
YORUM EKLE