Ankara'da 'asbest' davası

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, asbestli boruların değiştirilmesine onay vermeyen belediye meclis üyeleri için, "Anayasal suç işlemişlerdir; haklarında suç duyurusunda bulunduk" dedi

Ankara'da 'asbest' davası

CiddiGazete- Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla, 13 ilçede asbestli ve eski boruların değiştirilmesi ile Tatlar Arıtma Tesisi'nin iyileştirilmesi için ASKİ'nin 360 milyon lira kredi kullanma talebinin reddedilmesini yargıya taşıdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "İnsan sağlığı açısından hayati önem taşıyan temiz su hakkı için Gökçek döneminden bu yana mücadele ediyoruz. Temiz su içmek Ankaralılar'ın ve tüm insanlığın hakkı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde temiz su sağlamak adına, asbestli boruların değiştirilmesi için kredi alınmasına onay vermeyen belediye meclis üyeleri anayasal suç işlemişlerdir; haklarında suç duyurusunda bulunduk" dedi.

Mevcut su arıtma sisteminin yenilenmesinin hayati önem taşıdığının bilimsel raporlarla ortaya konulduğunu belirten Candaş şu ifadeleri kullandı: "Arıtma tesisinin yetersiz kalması nedeniyle, Ankara Çayı ve Sakarya Nehri’nin sulama kaynağı olarak yetersiz kalması durumunda, sağlıklı gıdaya erişmek de mümkün olmayacaktır. Ankaralılar'ın temiz su içme hakkını ve sağlıklı çevrede yaşama hakkını gasp eden meclis üyeleri görevlerini kötüye kullanmaktadır."

ABB'DE NE OLDU?

Polatlı ilçesinin asbestli su borularının değiştirilmesi ve Tatlar Arıtma Tesisi'nin iyileştirilmesi için ASKİ’nin 360 milyon lira kredi kullanma talebini içeren komisyon raporu, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedilmişti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Bunun bir sorumluluğu olacak elbette. Ankara halkı bizi yetkilendirmiş, bize Ankara'yı emanet etmiş, en iyi şekilde yönetmemizi istiyor" demişti.

Mansur Yavaş’ın olağanüstü ABB Meclis toplantısında tepki gösterdiği konulardan biri de belediyenin daha fazla sosyal yardım yapabilmesi için bütçenin yüzde 10'u oranında borçlanması teklifinin AKP ve MHP gruplarının önergesiyle, 100 milyon TL ile sınırlandırılması oldu.

Yavaş, "Allah size muhtaç etmesin. Bu kadar acil konu ertelenmemeliydi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 07:22
YORUM EKLE