Ankara’da 65 yaş üstüne kısıtlama

Ankara İl Pandemi Kurulu, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze, taziye, pazaryeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmelerinin kısıtlanmasına karar verdi

Ankara’da 65 yaş üstüne kısıtlama

CiddiGazete- Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, coronavirüs karantinasını delen vatandaşların tespit edilmesi ve kontrol altına alınması için "Mahalle Denetim Ekipleri" oluşturulmasına karar verdi.

Ekiplerde din görevlileri, öğretmenler, muhtarlar, apartman ve site görevlileri de yer alacak. Ayrıca Ankara'daki açık hava düğünlerinin 2 saat ile sınırlandırılması ve yemek dağıtımının yasaklanması kararı alındı.

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze, taziye, pazar yeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmeleri kısıtlandı.

Ankara Valisi Vasip Şahin, Başkanlığı’nda yapılan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısının ardından valilikten yapılan açıklamada evde izolasyona tutulan coronavirüs tanılı ve ya temaslı kişilerin acil işlerini gerekçe göstererek, izolasyonu ihlal ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları, yine vatandaşlarımızın düğün, nişan, cenaze vb. sosyal faaliyetlerde ve toplu ulaşım araçlarında kalabalık olarak bir araya gelmek suretiyle hastalığın yayılımını artırdıkları, bu durumun özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın sağlığı açısından ciddi şekilde tehlike oluşturduğu değerlendirilmiştir” denildi.

Açıklamaya; ekiplerde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar ve muhtar azaları, apartman ve site yöneticilerinin de yer alacağı eklendi.

Alınan diğer kararlar ise şöyle sıralandı:

- Taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında şoför mahalli ile yolcular arasında fiberglas ile bölümleme yapılacak.

- 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın düğün, cenaze, taziye, pazar yeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmeleri kısıtlanacak.

- Sokak düğünlerinde düğün süresinin azami iki saat olarak belirlendi. Toplu yemek verilmesi yasaklandı.

- Hayat eve sığar (HES) uygulamasının tüm kamu kurumlarında randevu talepleri öncesi ve kamu kurumlarına girişlerde kullanılacak.

65 YAŞ VE ÜSTÜNE CENAZE YASAĞI

Açıklamada ayrıca saat 10.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkmaları izinli olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların trafiğin yoğun olduğu zamanlarda toplu taşıma kullanmaması tavsiyesinde bulunuldu.

Ayrıca 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze, taziye, pazar yeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmeleri kısıtlandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 16:09
YORUM EKLE