Ata'nın emaneti milletin hizmetinde

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın talimatıyla yepyeni bir görünüme kavuşan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı, bu akşam düzenlenen törenle halkın hizmetine açıldı

Ata'nın emaneti milletin hizmetinde

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bugün Başkentliler'e çifte bayram yaşattı.

Çubuk-1 Barajı, yıllar sonra yenilenen haliyle Başkentlilerle buluştu.

Başkan Mansur Yavaş, Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nın açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'le birlikte gerçekleştirdi.

Törende ayrıca, 42 noktanın temel atma ve toplu açılışı yapıldı.

Kısa sürede Başkentlileri ağırlamaya hazır hale getirilen Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nın açılışı, salgın nedeniyle ABB TV ve Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, törende bir konuşma yaptı. Konuşmasına 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak başlayan Yavaş, şunları söyledi:

- Dün büyük Türk milletini bu topraklardan söküp atmaya kalkan işgalcilere karşı milli mücadelenin karargahıydı Ankara. Sonra kurtuluşumuzun ve yeniden kuruluşumuzun başkenti oldu.

- Bugün de hem gururumuzun hem ümidimizin hem de milletçe geleceğe yürüyüşümüzün başkenti Ankara. Ankara’mız bir milletin tarihe ve coğrafyaya tutunmasına ev sahipliği yaptı.

- Ana rahminde büyütür gibi milli mücadeleyi büyüttü. İşgalcilere karşı tırnaklarını kayalara burada geçirdi, tutundu, ardından bir mucizeye imza attı. Bozkırın ortasından bağımsızlık, Cumhuriyet ve medeniyet inşa etti.

- Bizler Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan başkentimize, diğer yandan Cumhuriyetimize layık olmak için büyük bir gayret sarf ediyoruz.

ATATÜRK’ÜN VECİZESİYLE SESLENDİ

- Cumhuriyetin başkentinin önce güven duygusuna ve kardeşliğe ihtiyacı vardı. Betondan, demirden, ranttan önce bu ihtiyaç için elimizi taşın altına koyduk ve başardık. Yardım kampanyalarıyla insanlar birbirinin Hızır’ı oldu.

- Sosyo-kültürel mesafelerin doğurduğu mesafeler kısaltıldı. Semtler ve mahalleler arasındaki duvarlar yıkıldı. Kardeşlik duygusu siyasi ayrılıkların önüne geçti. Bu şehirde sahipsizlik duygusu ortadan kaldırıldı. ‘Mutlaka bana da yetişirler’ ümidi gönüllere yerleşti.

- Bir masumun, bir mazlumun, bir yoksulun kalbine dokunan eller, göğü delen ve güneşimizi karartan binalara ve ranta tercih edildi. Büyük Atatürk’ün ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir’ vecizesinde olduğu gibi Ankara’da Büyükşehir Belediyesi kimsesizlerin kimsesi olarak Cumhuriyet’in bu muhteşem tavrına sahip çıktı.

- Üstelik küresel salgın sürecinde imkanlarda büyük daralma olmasına rağmen bunu başardı. Yoksulu, zengini, genci yaşlısı toplumun tüm kesimleri özellikle bu pandemi döneminde bir araya geldi ve neler başarabileceğini herkese gösterdi.

- Bereket, huzur diyerek çıktığımız bu yolda Ankara halkı bize güvendi, yarı yolda bırakmadı. Biz de bu güvene layık olup onların hayallerini Allah’ın izniyle yarı yolda bırakmayacağız.

- Bu vesileyle Cumhuriyetimizi büyük bedellerle kuran Aziz Atatürk ve silah arkadaşlarına rahmet diliyor, Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatma yolunda irademizi hiçbir zaman kaybetmeyeceğimizi Cumhuriyetimizin başkenti Ankara’mızdan bildirmek istiyorum. Cumhuriyet’in 100. yılında dünyanın hayranlıkla takip ettiği bir Ankara hayaliyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

AKŞENER VE KILIÇDAROĞLU’NDAN MESAJ

Programın sonunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Akşener de yağmura rağmen sahneye çıktı.

Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

- Bu baraj, Cumhuriyetin bir anlamda Ankara’da kendisini kanıtladığı bir eser. Baraj belki bugün görevini yapamıyor ama akşam sanatçıları, müziğini dinlerken neden bu barajda Çubuk Barajı konserleri yapılmıyor. İstanbul’da var konserler. Ankara’da da Çubuk Barajı konserleri yapılabilir. Sanatçılar gelebilir.

- Sadece bu bölgenin insanı değil, Çankaya’dan da diğer yerlerden de insanlar gelirler. Ankara’nın bir kültür kenti, müzik kenti, sanat kenti olmaya ihtiyacı var. Büyük bir keyifle ifade edeyim bunu yapacak kişinin adı da Sayın Mansur Yavaş. Bunu yapacaktır, buna yürekten inanıyorum.

- Bizleri buluşturan, yaptığı güzel çalışmaları bize ve topluma anlatan Sayın Mansur Yavaş’a ben de yürekten teşekkür ederim. Çok daha güzel bir Ankara’yı hep birlikte inşallah inşa edeceğiz.

Akşener ise "Güzel bir gecede birlikteyiz. Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünü kutladık. İYİ Parti genel başkanı olmanın dışında Meral Akşener olarak ben Mansur başkandan razıyım. İnşallah Ankaralılar da razı olur. Allah da razı olur. Başarılarının devamını diliyorum" dedi.

ÇUBUK-1 BARAJI YENİ GÖRÜNÜMÜYLE GÖZ DOLDURDU

Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkent Ankara ve çevresindeki kuraklık ile yangınlara karşı su sıkıntısını gidermek için inşa ettirdiği ve 1936 yılında hizmete açılan Çubuk-1 Barajı, Ankaralılar için önemli bir dinlenme, eğlence ve mesire alanı oldu.

Çubuk Çayı’nın kirlenmesi ve baraj çanağının alüvyonla dolması nedeniyle 1994 yılından itibaren barajda su birikimi durdurulan ve 2016 yılında göl gazinosu ile birçok tesisin yıkıldığı atıl durumda bulunan Çubuk-1 Barajı ile içindeki Atatürk Evi, Başkan Yavaş’ın talebi doğrultusunda çevre düzenlemesi başta olmak üzere bakım ve onarımdan geçirilerek hazır hale getirildi.

DSİ’den devir alınan Atatürk Köşkü, tarihi özelliğine uygun olarak ve korunarak restore edilirken, bu akşam açılışı yapılan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı içinde yer alan köşk, geçmiş dönemlere ait fotoğrafların sergilendiği mekan olarak ziyarete açıldı.

ÇUBUK 1 BARAJI REKREASYON ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Yenilenen Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı içindeki, Atatürk Evi, Bayrak Tepe-Seyir Tepesi, Kitabeli Kapı, Doğa Yürüyüş Yolu, Teras Kafe, Bent Üstü Gezinti Yolu, Tek Yürek Etkinlik Alanı, Bisiklet Yolu, Piknik Alanı, Spor Sahası, Çınaraltı Dinlenme Alanı, Sera, Çocuk Oyun Alanı, Mescid ve Otopark alanları, yeni görünümleriyle büyük beğeni aldı.

Toplam 413 bin metrekarelik alana kurulu olan rekreasyon alanının proje çalışmalarına 2019 yılında başlanırken, önce dip çamuru temizleme işlemi ve arazi çalışmaları gerçekleştirildi.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Fen işleri Dairesi Başkanlığı, Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, ASKİ Genel Müdürlüğü ve ANFA Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışma yürütürken, sadece peyzaj düzenlemeleri için ANFA Genel Müdürlüğü’ne bağlı 317 personel yaklaşık 22 bin 500 saat mesai yaptı.

Rekreasyon alanın tümüne yaklaşık bin 250 ağaç, 75 bin çalı, 15 bin çiçek, 3 bin sarmaşık ve 20 bin metrekare çim ekildi.

ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kaçak ve usulsüz olarak dökülen atıklara müdahale edilirken, rahatsız edici kokusuyla senelerdir şikayet konusu olan Çubuk Çayı’nın ıslahında ve baraj bölgesinde 550 kamyon çamur dip temizliği gerçekleştirildi.

Alanda 2 bin kamyon hafriyat atığı bertaraf edilirken, temizlik çalışmalarını sürdüren BelPlas ekipleri bakteri ve probiyotik çalışmalarla Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı daha hijyenik hale getirdi.

ATATÜRK HEYKELİ GÖZ KAMAŞTIRDI

Rekreasyon alanının kuşbakışı görülebileceği en yüksek yeri Seyir Tepesi haline dönüştürülürken, terasta bulunan kafe yenilenerek dinlenme alanı inşa edildi.

ANFA Sanat Atölyesi’nde üretilen ve görenleri büyüleyen Atatürk Heykeli, Seyir Tepesi’nin en yüksek alanına yerleştirilirken, yamaçlar da tel örgü ile kaplandı.

Büyükşehir Belediyesinin 14 milyon 616 bin 664 TL harcayarak yenilediği Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı içerisinde 4 çeşme, 3 süs havuzu, 219 bin metrekarelik piknik alanı, 736 metre doğa yürüyüş yolu, 520 metre bisiklet yolu ve 2 adet çocuk oyun alanı hizmet verecek.

619 araç kapasiteli otoparkı, 163 piknik masası, 1 market-kafe, 1 kafe ve 1 bistro kafe ile hem Başkentliler'in hem turistlerin kullanımına açıldı.

BAŞKENT’E YAKIŞIR BİR REKREASYON ALANI

Ankara'da bugün açılışı yapılan 27 nokta şöyle:

Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı, Yaşamkent Köprülü Kavşağı, Konutkent Köprülü Kavşağı, Başkent Üniversitesi Köprülü Alt Geçidi, Türk Kızılayı Caddesi 2304. Cadde Köprülü Kavşağı, Türk Kızılayı Caddesi Eski Hava Hastanesi Önü Köprülü Kavşağı, Yenikent Yolu Yenileme ve Genişletme Projesi, Bisiklet Yolları, Şule Çet Parkı, Elmadağ İsmet Paşa Parkı, Turkuaz Vadisi Çevre Yenileme Projesi, Gençlik Parkı Kent Konseyi Sanat Merkezi Açık Hava Etkinlik Alanı, Kuzey Yıldızı Teknoloji Parkı, Kuzey Yıldızı Ortak Teknoloji Binası, 4 Teknoloji Projesi (Akıllı Durak - Köylere İnternet - Karekod - ABB TV), Özgür Köy Bağımlılıkla Mücadele Merkezi, Mamak Eserkent Sosyal Konutları, Kızılcahamam Şifa Oteli (Şehit Yakınları ve Gaziler İçin), Gaziler Merkezi, Altındağ Kadınlar ve Gençlik Destek Merkezi, Dışkapı Barınma Evi, Batıkent Gündüz Çocuk Bakımevi, İşçi Blokları Gündüz Çocuk Bakımevi, Çengel Engelsiz Kafe, Kamil Ocak Mahallesi BELMEK, KISAMER (Kısırlaştırma ve Sahiplendirme Merkezi), EGO 3. Bölge Şube Müdürlüğü Mamak Yerleşkesi.

16 PROJENİN TEMELİ ATILDI

Ulaşımdan altyapıya kadar Başkentlilerin hayatını kolaylaştıracak 16 nokta için temel atma çalışmaları bu akşamki törende başlatıldı.

İşte temeli atılan 16 proje:

İvedik-Polatlı Su Hattı Projesi, Ankara Asbestli Borular Yenileme Projesi, Mamak-Gölbaşı Hattı Su Hattı Yenileme Projesi, Hasköy (Fruko) Köprülü Kavşağı Projesi, Ayaş Yolu (Başer) Köprülü Kavşağı Projesi, İstasyon Caddesi 2 Adet Köprülü Kavşak Projesi, AŞTİ Yenileme Projesi, Atatürk Orman Çiftliği Gazi Park Projesi, Ulus Toptancı Hali Projesi, Ankara Kalesi Aydınlatma Projesi, Roma Tiyatrosu Restorasyon Projesi, Anafartalar Caddesi Cephe ve Sağlıklaştırma Projesi, Dikmen Vadisi Teknoloji Merkezi, Karataş Hayvan Barınağı, 5 İtfaiye Binası (Akyurt, Nallıhan, Etimesgut, Bağlum, Haymana), Mamak Evsel Katı Atık Toplama İstasyonu.

MANSUR YAVAŞ'TAN TEŞEKKÜR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, açılış töreninden sonra sosyal medya paylaşımında, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkan Yavaş'ın açıklaması şöyle:

- Mustafa Kemal Atatürk'ün emaneti Çubuk 1 Barajı'nın açılışını Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünde gerçekleştirdik.

- Ata'mızın mirasına sahip çıkmaya ve Cumhuriyetin değerlerini yarınlara taşımaya devam edeceğiz.

- Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. #İlelebetCumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 18:04
YORUM EKLE