Gökçek'e serbest, Yavaş'a engel

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 5 bin bilboard ile 3 bin otobüs durağının 10 yıllık süreyle kiraya verilmesini istedi. ABB Meclisi’ne getirilen ve her ay belediyeye 2.5 milyon lira kaynak oluşturması beklenen talep, Cumhur İttifakı üyelerinin oylarıyla reddedildi

Gökçek'e serbest, Yavaş'a engel

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan son çalışmada, 5 bin adet açık hava ilan panosu (bilboard) ile 3 bin adet kapalı otobüs durağının 10 yıllık süreyle kiraya verilmesi planlandı. Bu sayede her ay belediyeye toplam 2.5 milyon lira kaynak oluşturulması hedeflendi.

CUMHUR İTTİFAKININ OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Mansur Yavaş yönetiminin 5 bin adet açık hava ilan panosu (bilboard) ile 3 bin adet kapalı otobüs durağını, ABB TV’de canlı yayınlanacak açık ihale yöntemiyle 10 yıllık süreyle kiraya verilmesi isteği, Meclis'te çoğunluğu elinde bulunduran AKP ve MHP'li üyeler tarafından reddedildi.

Ret kararına gerekçe olarak, Belediye Encümeni'nden 3 yıllık kiralama kararı alınabilmesi gösterilirken, Millet İttifakı üyeleri açık ihale usulü ile gerçekleştirilecek kiralamanın yatırım maliyetlerini karşılaması ve belediyeye kaynak oluşturması için istenen 10 yıllık kiralama kararının reddedilmesine tepki gösterdi.

"GEÇMİŞTE ŞAHISLARA VERİLİYORDU, ŞİMDİ BELEDİYE KAZANACAK"

Karara tepki gösteren ve geçmişte şahıslara kiralanan yerlerin artık belediyeye gelir getireceğini belirten CHP Etimesgut Meclis Üyesi Ertan Işık Meclis'te yaptığı konuşmada, "Aradaki fark, siyah ve beyaz kadar açık. Biri kamunun faydasına diğeri de ne olduğu belli olmayan vakıflara ve şahıslaraydı" dedi.

Işık'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Ankara Büyükşehir Belediyesine yapılacak uzun vadeli ihaleden gelecek para Ankaralının parası.

- Burada belediye başkanının hiçbir şekilde şahsi çıkarı yoktur.

- Ya burada şahıslara verilmiş. İsmini vermeyeceğim vakıflara verilmiş. 29-30 yıl.

- İnsan biraz bunları düşünür.

- Ankara Büyükşehir Belediyesine para gelecekse ret, Ankara Büyükşehir Belediyesi kasasından bir para çıkacaksa evet.

- Ankaralılar bizi bu meclisler yayınlandığı için görüyor.

- 10 yıllık yapılsaydı Ankara'daki bir sürü kanalizasyon çalışmasına, suyu olmayan köylere o paralar gidecekti.

- Ret oyu vererek, 3 yıl yapılmasını sağlayarak Ankaralılara gidecek hizmet engellenmiş oldu.

MELİH GÖKÇEK EŞE-DOSTA PEŞKEŞ ÇEKTİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait onlarca yerin eski dönemde, Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek'in onursal başkanı olduğu SOS Vakfı'na, Korkutata ailesine ve spor kulüplerine 10 ila 25 yıllık süreyle ve ucuz ücretlerle kiralandığı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2021, 15:13
YORUM EKLE