Halk ekonomide Yavaş'a güveniyor

Metropoll'ün şubat ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasında, "Muhalefet partileri arasında ekonomiyi iyi yönetebileceğini düşündüğünüz bir isim söyler misiniz?" diye soruldu. Mansur Yavaş ilk sırada çıktı

Halk ekonomide Yavaş'a güveniyor

CiddiGazete- Metropoll'ün anketine katılanlara "Türkiye'nin en acil sorunu nedir" diye soruldu. Halkın yüzde 58'i, "Geçim sıkıntısı, işsizlik" dedi.

Ankete katılanlar, "Muhalefet partileri arasında ekonomiyi iyi yönetebileceğini düşündüğünüz bir isim söyler misiniz?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

Yüzde 10.5: Mansur Yavaş

Yüzde 9.3: Ali Babacan

Yüzde 7.3: Meral Akşener

Yüzde 5.1: Ekrem İmamoğlu

KAMUDA BAŞÖRTÜSÜYLE İLGİLİ NE DEDİLER

Anket çalışmasında "Kamu kurumlarında çalışanların başörtüsü giymesine izin verilmemelidir şeklindeki görüşe katılıyor musunuz?" diye de soruldu.

"Evet, katılıyorum" diyenlerin oranı yüzde 11.2, "Hayır, katılmıyorum" diyenlerin oranı yüzde 83.1, "Fikrim yok" diyenlerin oranı yüzde 5.7 çıktı.

MAKAS DARALDI

Bu sonucun parti seçmenlerine göre dağılımı ise dikkat çekti.

Buna göre; AKP ile CHP arasında başörtüsüne bakış açısı arasındaki makas daraldı. CHP'lilerin yüzde 80'i, AKP'lilerin de yüzde 82'si "Kamu çalışanları başörtüsü takmamalıdır" yaklaşıma karşı.

Kamuda başörtüsüne en büyük destek yüzde 95 ile HDP seçmeninden geldi.

İyi Partililerin yüzde 75.4'ü, MHP'lilerin yüzde 94.1'i, Saadet Partililerin yüzde 88.9'u yasağa katılmadığını belirtti.

Kamuda başörtüsünü doğru bulmayanlar arasında ise İYİ Parti, CHP'yi geçti.

"Kamu çalışanlarının başörtüsü giymesine izin verilmemeli" diyenlerin oranı şöyle:

AKP, yüzde 11.9. CHP, yüzde 15. İyi Parti yüzde 17.4. MHP, yüzde 4.6. HDP, yüzde 5. Saadet Partisi yüzde 11.1. Diğer partiler yüzde 11.1.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 15:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer
Zafer - 2 ay Önce

Anketlerde Mansur bey haklı olarak öne çıkmaktadır... Halk, demek ki, doğru bir öngörüyle adayını belirlemektedir. Şu halde, Millet ittifakı adayı olarak Mansur bey hazırlanmalıdır.