Her taşın altında Söğüt İnşaat!

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde son 10 yılda yapılan 324 ihale 20 firma arasında paylaştırıldı. Aslan payı, Melih Gökçek'in gözdesi Söğüt İnşaatın oldu

Her taşın altında Söğüt İnşaat!

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde son 10 yılda yapılan 324 ihale, sadece 20 firma arasında paylaştırıldı! Toplam güncel değeri 28 milyar TL olan ihale pastasının 12 milyar TL'sini, Bülent Arınç'ın, "Ankara parsel parsel satıldı" sözleriyle gündeme gelen Mustafa Akan'ın sahibi olduğu Söğüt İnşaat aldı.

AKP iktidarları döneminde ihale yoluyla belli şirketlere sağlanan rant, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin son 10 yıllık ihale listesiyle bir kez daha gözler önüne serildi.

ABB ve iştirakleri ASKİ ile EGO’nun Ocak 2010-Nisan 2019 dönemleri arasında gerçekleştirdiği toplam 4 bin 331 ihalenin yüzde 42’sinde açık ihale yapılmayarak pazarlık yöntemine başvuruldu.

Sözleşme bedelleri 2,7 milyar TL olan bin 830 ihaledeki toplam kırım oranı yüzde 11’de kaldı. Son 10 yılda yapılan ve güncel değerinin 28 milyar 242 milyon 117 bin TL olduğu bildirilen 324 ihale ise 20 şirket arasında paylaştırıldı.

ÖZEL ŞARTLAR

İstifa ettirilen Ankara Büyükşehir'in eski başkanı Melih Gökçek döneminde gerçekleştirilen ve güncel değeri 12,3 milyar TL olan sekiz ihaleyi "Gökçek'in gözbebeği" olarak bilinen bir inşaat şirketi aldı. Toplam 28,2 milyar TL’lik ihale pastasının yarısına yakınını alan şirketin Söğüt İnşaat isimli şirket olduğu öğrenilirken, 2012 yılında gerçekleştirilen, "Ankara İli Mücavir Alan Sınırları Dahilinde Yol Alt Yapısı, B.S.K. Asfalt Kaplama ve Sanat Yapıları Yapım İşi"nin de özel şartlar ile bu şirkete teslim edildiği belirlendi.

Belediyeye ait otobüs garajını 20 milyon TL'ye satın alan ve ardından imar planında ABB Meclisi'nin kararıyla değişiklik yapılarak haksız emsal kullandırıldığı tespit edilen Söğüt İnşaat, sadece sekiz belediye ihalesiyle sermayesini katlayarak artırdı. Akan'ın şirketi, aldığı ihalelerin toplam güncel değeri ile en yakın firmaya üç kat fark attı.

MELİH GÖKÇEK, MANSUR YAVAŞ'I TEHDİT ETTİ

Ankara Büyükşehir Meclisi’nin aralık ayının ilk toplantısında Mansur Yavaş'ın, elini sıraya vuran AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye, "Masaya çıkın tepinin isterseniz" sözlerine Melih Gökçek tepki gösterdi.

Bu anların görüntülerini Twitter hesabından paylaşan Gökçek, "Bak Mansur, başkanlık makamına oturup despotluk yapmaya çalışıyorsun" iddiasında bulundu. Açıklamasında Yavaş'ı tehdit eden Gökçek, "AK Partililer arslan terbiyecisidir. Değil ki senin gibi birini terbiye etmesinler... Ya kendiliğinden Meclisde yola geleceksin. Ya da yola getirileceksin..." ifadelerini kullandı.

GÖKÇEK-SÖĞÜT İNŞAAT İLİŞKİSİ

Ankara'da hemen her belediye ihalesinde ismi öne çıkan Söğüt İnşaat kamuoyunun gündemine ilk kez, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Melih Gökçek'e yönelik, "Ankara’yı parsel parsel sattı" sözü ile geldi.

Ankara’da dolmuşçuluk yaparken yolu Melih Gökçek ile kesişince kaderi değişen Mustafa Akan'ın şirketi Söğüt İnşaat'a ABB Belediye Meclisi kararları ile çok sayıda haksız emsal artışları sağlandı. Belediyeden milyonlarca liralık arsa ihaleleri alan şirket, Gökçek döneminde belediyenin içme suyu, kanalizasyon ve asfalt ihalelerinin büyük çoğunluğunu aldı.

Melih Gökçek’in ardından göreve getirilen Mustafa Tuna ile Söğüt İnşaat arasında sorun çıktı. Söğüt İnşaat, rezidans ve arsa karşılığında yaptığı 17 bin kapasiteli Eryaman Stadı’nın projesinde yapılacak revizyonlar için fark isteyince Tuna, farkı ödemeye yanaşmadı. Bunun üzerine stadyum, ABB Belediye Meclisi'nin kararı ile 2018 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 11:13
YORUM EKLE