İşte Melih Gökçek'i yakacak önerge

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısının önemli konularından biri de CHP'li Ertan Işık'ın soru önergesi oldu. Işık, müstafi Melih Gökçek ile FETÖ kaçağı eski savcı Şadan Sakınan arasındaki "parsel" ilişkisinin araştırılmasını istedi. Önerge kabul edildi

CiddiGazete

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Aralık ayı Meclis toplantısı saat 18.00'de başladı. Geçen ayki oturumda, Mamak Belediyesi'nin AKP'li başkanı Murat Köse'nin, "Bizim zamanımızda yapılan imar yolsuzluklarını anlatalım mı?" sözleriyle alevlenen Ankara'daki yolsuzluk iddiaları, bugünkü soru önergeleriyle farklı boyut kazandı.

CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ertan Işık'ın büyük ses getirecek ve müstafi Melih Gökçek'i zor durumda bırakacak soru önergesi şöyle:

FETÖ’yle ilgili mahkemelere yansıyan ifadelerde, belediyelerin ürettikleri imar rantlarıyla örgütün en önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturduğu iddia edilmektedir. Bu çerçevede Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de FETÖ lehine imar rantları oluşturduğu öne sürülmektedir.

Daha önce Memur Suçlarına Bakan Savcı olarak görev yapan ve bugün FETÖ’cü suçlamasıyla kaçak durumda olan Şadan Sakınan’ın adı kamuoyunda konuşulmaktadır. 15 Temmuz öncesinde ‘mal varlığındaki şüpheli artış’ gerekçesiyle HSYK tarafından soruşturmadan geçirilen ve 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen eski savcı Şadan Sakınan’ın Büyükşehir Belediyemizle ilişkileri araştırmaya değer bir nitelik göstermektedir.

Bir örnek vermek gerekirse, Şadan Sakınan’ın Etimesgut’un Yapracık Mahallesi’nde parsel no’su 823 olan tarladan 500 metrekarelik hisseyi 07. 05. 2013 tarihinde satın aldığı, Etimesgut Belediye Meclisi’nin 04.07.2013 tarih ve 347 sayılı kararıyla onaylandıktan sonra, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12.07.2013 tarih ve 1346 nolu kararıyla onaylanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve Konut alanı olan ve inşaat emsali 3.30 olan 48410 ada ve 2 nolu parsele hisselendirdiği bilgisine ulaşılmıştır.

Yine iddialara göre, bu türden onlarca uygulama yapılmış ve FETÖ’nün adliyedeki önemli isimlerinden birisi olan Şadan Sakınan’a örgüt lehine kaynaklar akıtılmıştır. Bugün firari durumdaki Şadan Sakınan’ın da Ankara Büyükşehir Belediyesi ve onun eski Belediye Başkanı hakkında açılmış 100’den fazla davada takipsizlik kararı verdiği, karşılıklı işbiriliği içinde bu sürecin götürüldüğüne dair vahim iddialar söz konusudur.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin şehitler ve gaziler vererek atlattığı 15 Temmuz felaketine giden yolda, kimlerin kamu imkanlarını kimlere nasıl aktardığını bilmek ve adaletin tecelli ettirilmesini sağlayarak ülkemizi benzer felaketlerden korumaya çalışmak hepimiz üzerine bir borçtur.

Bu vesileyle yukarıda sözünü ettiğim iddiaların araştırılmasını, ortaya çıkan sonuçların kamuoyuyla paylaşılmasını ve muhtemel suç teşkil eden fiiller ve o fiillerin failleri için konunun hukuka intikal ettirilmesini saygılarımla arz ederim.

ÖNERGE KABUL EDİLDİ

Melih Gökçek döneminde yapılan imar değişikliklerinin ve FETÖ'cü kaçak savcı Şadan Sakınan lehine yapılan imar uygulamalarının araştırılmasına ilişkin önerge kabul edildi.

İŞTE ERTAN IŞIK'IN VERDİĞİ SORU ÖNERGESİ:

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 15:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sadettin Yaman
Sadettin Yaman - 1 yıl Önce

SN. BAŞKAN ALLAH’TAN BAŞKA HİÇ BİR KİMSEDEN KORKMAYACAĞINIZI BİLİYORUM HAYIRLI DUALARINI HİÇ KESİLMESİN.