Kayıp başkanın cesedine ulaşıldı!

Bir süredir kendisinden haber alınamayan ve yetkililerin her yerde aradığı Seul Belediye Başkanı Park Won-soon'un öldüğü duyuruldu. Türk dostu olduğu bilinen Won-soon, 25 Ekim 2019'da Mansur Yavaş'ı gözyaşlarıyla karşılamıştı

Kayıp başkanın cesedine ulaşıldı!

CiddiGazete- Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre kızı tarfından kayıp olduğu bildirilen Seul Belediye Başkanı’nın cesedine ulaşıldı.

Cesedin, Park Won-soon’un telefonunun son kez sinyal verdiği Bugak bölgesine yakın bir yerde bulunduğu bildirildi.

Babasından haber alamadığını belirten ve arama çalışmalarının başlatılmasına yardım eden kızı ise babasının son gönderdiği telefon mesajının "vasiyetnameye benzediğini" açıkladı. Polis ise başkanın cesedi ve olay yerinde yapılan ilk incelemelere göre suikast izine rastlanılmadığını bildirdi.

Kızının açıklamalarının ardından Belediye Başkanı Park Won-soon’un intihar ettiği iddiası üzerinde duruluyor. Olayla ilgili polis soruşturması sürüyor.

NE OLMUŞTU?

Seul polisi yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Park'ın yerel saatle 17.17'de kaybolduğunun bildirilmesinin ardından yerinin tespit edilebilmesi için çalışma başlatıldığını duyurmuştu.

Park Won-soon'un kızının, "Telefonu şu anda kapalı. 4-5 saat önce evden ayrıldı" ifadelerini kullandığı belirtilmişti.

Yetkililer, Park Won-soon'un saat 16.40'ta yapılacak olan programlarından birinin "kaçınılmaz koşullar" nedeniyle iptal edildiğini açıklamıştı.

DEVLET BAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLİRDİ

Ülkenin önde gelen insan hakları savunucularından ve sivil aktivistlerinden olan Park Won-soon, 2011’de Seul Belediye Başkanı seçilmişti. Kentin sevilen başkanı geçen haziranda 3’üncü ve son dönem için yeniden bu göreve seçilmişti.

Özellikle siyasilerle ünlü iş insanlarının arasındaki bağları "yolsuzluk" olarak tanımlıyor ve açıktan eleştiriyordu.

Devlet Başkanı Moon Jae-in’in lideri olduğu liberal Demokrat Parti üyesi olan Park, 2022 seçimlerinde liberallerin potansiyel devlet başkanı adayı olarak görülüyordu.

MANSUR YAVAŞ'I AĞLAYARAK KARŞILADI

Aynı zamanda Türk dostu olduğu bilinen Won-soon, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'la Seul ziyaretinde yakından ilgilenmiş, belediye binasında ağırlamış ve karşılamada gözyaşlarına boğularak sarılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 13:38
YORUM EKLE