Mansur Yavaş bakanlığa örnek oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Nisan ayında başladığı ücretsiz "SMA Taşıyıcı Tarama Programı"nı Sağlık Bakanlığı 81 ilde uygulama kararı aldı

Mansur Yavaş bakanlığa örnek oldu

CiddiGazete- Sağlık Bakanlığı tarafından alınan son kararda 81 ilde evlilik öncesi çiftlere ücretsiz Spinal Müsküler Atrofi (SMA) taraması yapılacağı belirtildi.

Bakanlık tarafından ülke genelinde "Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı" başlatılacak.

Program kapsamında, 81 ilde evlenecek çiftler, ücretsiz SMA Taraması yaptırabilecek. Program kapsamında kullanılacak 800 bin tarama kiti alımı için Bakanlık tarafından düzenlenen ihaleye 8 Ekim saat 11.00'e kadar teklif toplanacak.

İhale sürecinin ardından uygulamanın hayata geçirilmesi planlanıyor.

HEDEF HASTALIKLI DOĞUMLARIN ÖNÜNE GEÇMEK

SMA genetik geçişli bir hastalık olduğundan, tarama programıyla taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor.

Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA'lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek.

Türkiye'de her yıl ortalama 170 SMA'lı bebek dünyaya geliyor. Uygulama, bunun önlenmesi için büyük önem taşıyor.

MANSUR YAVAŞ NİSAN AYINDA BAŞLATTI

Ankara'da Başkent Üniversitesi ile yapılan protokol kapsamında, SMA hastalığının teşhisi amacıyla mücavir alan sınırları içerisinde evlenecek çiftlerin test ücreti Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

SMA NEDİR?

Sinir hücrelerini etkileyen, kalıtsal ve ilerleyici bir kas hastalığı olan SMA, nadir görülüyor. Hastalık, omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek yürüme, Yemek yeme ve nefes alma gibi temel kabiliyetlerin işleyişini bozuyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 09:23
YORUM EKLE