Mansur Yavaş'ı sevindiren gelişme

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hayvan Hakları Yasası'yla ilgili gelişmeler hakkında açıklama yaptı

Mansur Yavaş'ı sevindiren gelişme

CiddiGazete- Hayvan Hakları Yasası'nda yaşanan son gelişmeler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı da sevindirdi.

Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Hayvan Hakları Yasası ile ilgili yaşanan gelişmelere çok sevindim.

Göreve geldiğimiz günden itibaren Başkent'te her canlı için çalışıyor, hayatı birlikte paylaşıyoruz.

Can dostlarımız için verilen mücadeleye katkı sağlayan herkese yürekten teşekkürler" dedi.

HAYVAN HAKLARI YASASI'YLA İLGİLİ NE OLDU?

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Hayvan Hakları Yasası'yla ilgili gelişmelerin yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Hayvan hakları ile ilgili çalışmalar yapıldı. Önümüzdeki haftalarda sıraya almak suretiyle yasalaştıracağız" dedi.

YASA TASLAĞINDA NE VAR?

Kanunun amacı: hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

Bu Kanun, amaç maddesi doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri, alınacak önlemleri, sağlanacak eşgüdümü, denetim, sınırlama ve yükümlülükler ile tâbi olunacak cezaî hükümleri kapsar.

- Hayvanların Sahiplenilmesi, Bakımı ve Korunması

- Hayvanlara tıbbî ve cerrahi müdahaleler

- Hayvanların Ticareti ve Eğitilmesi

- Hayvanların Kesimi, Öldürülmesi ve Yasaklar gibi başlıkları içeren Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvanların barınmaları, beslenmeleri, ticareti, avlanması gibi pek çok başlık ele alınmıştır. Bunlar kapsamında belirlenen cezalar da kanun içerisinde belirtilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 13:02
YORUM EKLE