Mansur Yavaş o firmaya resti çekti!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kartlı su sayaçlarının bakım ve onarımını fahiş fiyatla yapan firmaya rest çekerek, vatandaşın şikayetlerini ASKİ'nin imkanlarıyla gidermek için harekete geçti

Mansur Yavaş o firmaya resti çekti!

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin eski yönetimleri tarafından, 420 bin kartlı su sayacının 380 bini tek firmaya verildi. Tekel oluşturan ve vatandaştan maliyetinin çok üzerinde fahiş fiyat alan bu firma, Mansur Yavaş'ın yönetim anlayışına takıldı.

Vatandaştan gelen şikayetleri değerlendiren Mansur Yavaş, firmayla yeniden masaya oturulmasını istedi. Belediyeye davet edilen firma yetkilileri bu talebi görmezden geldi.

Mansur Yavaş da ASKİ yetkililerine talimat vererek, kartlı su sayaçlarıyla ilgili şikayetlerin belediye imkanlarıyla giderilmesini istedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili basın açıklaması yaparak vatandaşları bilgilendirdi.

ABB'nin duyurusu şöyle:

ASKİ’ye kayıtlı yaklaşık 420 bin kartlı su sayacından 380 bini tek firmaya ait olup, bu sayaçların bakım ve onarım işlemleri uzun süredir aynı firma tarafından yapılmaktadır. Bakım ve onarım çalışmalarından kaynaklı aksaklıklar yıllardır halkımızda büyük memnuniyetsizliklere yol açmasına rağmen, eski yönetimler döneminde maalesef sorun çözülmemiştir.

Son olarak, sayaçlarla ilgili yapılan açık ihalede bu firma ile ilintili olduğu değerlendirilen yalnızca bir firma tarafından teklif sunulmuş, yaklaşık maliyetin oldukça üzerinde bir fiyat ASKİ’ye dayatılmıştır.

Bahsi geçen firmanın sunduğu teklifi kabul etmemizin, Ankaralılara sözümüz olan dürüst yönetim anlayışı ile şeffaflık, hesap verebilirlik ve en uygun maliyet ilkelerimizin inkârı anlamına geleceğini bilmekteyiz.

Bu nedenle firma yetkilileri 28 Eylül 2020 günü çalışma toplantısına davet edilmiştir. Açıklanan toplantıya firma tarafından katılım sağlanmamıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin bu konudaki tavrı açık ve nettir: Kamu kaynakları hiçbir şekilde israf edilmeyecek, tüyü bitmemiş yetimin hakkı hiç kimseye yedirilmeyecektir. Bu yüzden dayatmaları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha açıkça vurguluyoruz. Kurumumuz hiçbir kumpasın, tekelciliğin ve çıkar gruplarının esiri olmayacak; garip gurebanın dişinden tırnağından artırarak ödediği her kuruşun hesabını yapacaktır.

Ortada bu kadar borçlu bir belediye varken, vatandaşlarımız açlık ve geçim sıkıntısı içerisindeyken, üzerine bir de zorlu bir pandemi süreci yaşanıyorken kimseye asla taviz verilmeyecek, kamu malı hiçbir tüccarın konforu için peşkeş çekilmeyecektir.

Kartlı sayaç bakım onarım hizmetlerini ASKİ’nin kendi imkânlarıyla gerçekleştirmek ve tek bir firmaya mahkûmiyetin yaşanmayacağı sayaçlarla değişim yapmak için gerekli tedbirleri hızla almaktayız.

Abonelerimizin yıllardır yaşadığı sıkıntıların giderilmesi ve daha kaliteli hizmetin sunulması için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekte, arıza başvurularına zaman mefhumundan bağımsız bir şekilde hızla müdahale sürecini sürdürmekteyiz.

Bu geçiş sürecinde yaşanabilecek gecikmeler için özür diliyor; milletimizin hakkını, hukukunu ve parasını korumak amacıyla aldığımız kararları tüm Ankaralıların anlayışla karşılayacağına inanıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 11:32
YORUM EKLE