Mansur Yavaş'tan rahatlatan açıklama

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Mera Çayı'na dökülen atıkla ilgili açıklama yaptı. Başkan Yavaş, Ankara'nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişe duyulacak bir durumun olmadığını belirtti

Mansur Yavaş'tan rahatlatan açıklama

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Mera Çayı'na dökülen atıkla ilgili paylaşım yaptı. Başkan Yavaş, içme suyuyla ilgili endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.

İşte Başkan Mansur Yavaş'ın açıklaması:

Kıymetli hemşehrilerim,

Mera Çayı'na atık döküldüğüne dair gelen ihbardan sonra ekiplerimiz çalışmalarına başlamıştır. Şu anda Ankara'nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişelenecek bir durum yoktur.

Sürece ilişkin gelişmeleri şeffaf bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

ABB'DEN DE AÇIKLAMA YAPILDI

Konuyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklama ise şöyle: Kızılcahamam ilçe sınırında bulunan ve Kurtboğazı’nı besleyen Mera Çayı’na atık döküldüğüne dair ihbarlar bölge halkı tarafından Jandarma ekiplerine bildirilmiştir. ASKİ ekiplerimiz de ihbar ulaşır ulaşmaz ivedilikle bölgeye sevk edilmiş ve çalışmalarına başlamıştır.

İlk bilgilere göre madeni yağ ve atık yağ geri kazanım tesislerinden çıkan tehlikeli atıkların Mera Çayı’na döküldüğü belirlenmiştir. ASKİ ekiplerimiz, Mera Çayı’nda bulunan ve DSİ’nin suyun debisini ölçmek için dere üzerine inşa ettiği sediment tutucu yükseltide atıkların önemli bir kısmının biriktiğini tespit etmiştir. Bu atıkların temizlenmesi ve çekilmesi için bölgeye çok sayıda vidanjör sevki yapılmıştır.

Atıkların Kurtboğazı’na karışması konusundaki durum tespiti için gerek ASKİ ekiplerimiz gerekse İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tarafından numune ve analiz çalışmaları yapılmaktadır. Diğer yandan, mevzuat kapsamında yetki almış bir kuruluş bölgeye davet edilmiştir. Bu kuruluş, vidanjörlerin çekim yaptığı alan dışındaki atıkları da teknik-bilimsel yöntemlerle bertaraf etme çalışmalarına başlamıştır.

İvedik içme suyu arıtma tesisimizde toplam organik karbonu gören ve online olarak ölçüm yapan sistem mevcuttur. Su ile gelen maddenin niteliği ne olursa olsun anlık arıtma yapılabilmektedir. Dolayısıyla şu anda Ankara’nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

ASKİ ekiplerimiz, atıkların Kurtboğazı’na ulaşmaması için yoğun bir mesai ile çalışmalarına devam etmektedir. Süreç hakkındaki tüm gelişmeler şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızla paylaşılacaktır.

YORUM EKLE